Mleko mamy, mleko modyfikowane i rozszerzanie diety, czyli co je Jaś

Jaś niebawem skończy 6 miesięcy, jesteśmy już po poznaniu pierwszych smaków i po momencie rozpoczęcia rozszerzania diety. Zrobiliśmy to bardzo powoli i nie spieszyliśmy się z tym. Cały czas głównym pożywieniem Jasia jest mleko mamy. Łucję przestałam karmić właśnie w okolicach 6 miesiąca, teraz mam plan karmić dłużej, jak będzie, to się okaże, ale mam nadzieję, że się nam to uda. Nie mniej jednak zdarza się nam podać Jasiowi mm.


Każdą młodą mamę w okolicach 4 miesiąca odwiedza pielęgniarka środowiskowa. Robi wywiad odnośnie maluszka, a także podpowiada i radzi, co do rozpoczęcia rozszerzania diety dziecka- przynajmniej moja tak robiła, gdyż wiem, że bywa to różnie. Rozszerzanie diety rozpoczęliśmy od warzyw, które różnie smakowały Jasiowi, ale nie poddajemy się i będziemy próbować dalej. Z owoców najbardziej posmakowało mu jabłuszko - chyba każe dziecko tak ma :)Spożywanie pierwszych posiłków ułatwią odpowiednie naczynia i sztućce, te których używa Jaś pochodzą od MAM. W swojej pierwszej kuchennej zastawie Jasiek posiada zestaw talerzyk i miseczkę- Baby’s Bowl&Plate, zestaw ten jest bardzo wygodny w użytkowaniu, ponieważ gdy postawimy go na stole, to nic się nie przesuwa, pozostaje on cały czas na swoim miejscu. Kolejna rzecz to sztućce- my mamy zestaw Baby’s Cutlery, oczywiście na razie używamy tylko łyżeczki, no i właściwie to ja jej używam. Niebawem zaczniemy myśleć o kubeczku do picia- na pierwszy ogień pójdzie kubek Learn To Drink Cup, który ma miękki ustnik, ułatwiający naukę picia.


Przy rozpoczęciu diety zaczęliśmy od popularnych „słoiczków”- nie mamy jednak ulubionych, próbujemy i testujemy różne marki. Myślę, że niebawem zacznę sama przygotowywać posiłki dla Jasia, tym bardziej, że zaopatrzyłam się w urządzenie BEABA&BABYCOOK, które ma mi w tym pomóc.

Warto wiedzieć, że są specjalne strony, na których wystarczy się zarejestrować, a w ramach akcji promocyjnej otrzymamy produkty danej marki do przetestowania i spróbowania przez dziecko.

Warto zarejestrować się na stronach:
 • Klub Mojego Maluszka Hipp - zarejstrowałam się i czekam na moją przesyłkę, już przy Łucji korzystałam z tego programu i byłam zadowolona - w paczce dostałam kody zniżkowe do wykorzystania w Rossmannie 
 •  BoboVita- w przesyłce dostajemy poradnik żywienia plus słoiczek - marchewkę oraz kaszkę


Co do żywienia niemowląt nie jestem w tym temacie żadną specjalistą - działam intuicyjnie. W ankiecie o blogu pojawiło się pytanie  o podawanie mm niemowlęciu.


Niestety nie jestem wstanie nic podpowiedzieć, jeśli pojawiły się kolki i zaparcia to myślę, że trzeba udać się do lekarza. Tak naprawdę tylko pediatra będzie mógł ocenić z czego wynika problem. Bo czynników może być wiele i niekoniecznie musi być to wina danego mleka.

Dokarmiałam swoje dzieci mm, ale nie chcę polecać jednego konkretnego - jest to kwestia bardzo indywidualna, mamy koleżanki, które mają dzieci w wieku Jasia - jedna karmi tylko piersią, za co ją podziwiam, że udaje jej się utrzymać laktację na odpowiednim poziomie, dwie dokarmiają - Nan Opti Pro PLUS i Bebilonem, a trzecia karmi tylko mm Enfamil. Nie ma jednego dobrego mm, wszystko zależy od dziecka, dla którego mimo wszystko najlepszym pożywieniem jest mleko mamy. Sama staram się odzwyczaić Jasia od mm - najczęściej wypija jedną butelkę dziennie, ale niestety mam z tym dużą trudność, gdyż chyba już do tego się przyzwyczaił :(

Jestem zwolenniczką karmienia piersią, ale nie narzucam nikomu swojego zdania. Każda mama decyduje sama.

_________________
WARTO PRZECZYTAĆ: 

Komentarze

 1. Ja karmiłam piersią dość długo rozszerzanie diety rozpoczęłam tak jak Ty po 6 miesiącu małymi kroczkami najpierw królowała marchewka i jabłuszko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już zapomniałam te czasy :) Kiedy to było. U mnie aktualnie temat wrześniowej pierwszej klasy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie pamiętam jak wyglądało rozszerzanie diety u Tosi... Jesienią poszła do pierwszej klasy;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój Jaś na razie cały czas tylko na piersi. Próbowaliśmy mu dawać mm, bo wydawało mi się, że mam już mało mleka, jabłuszko i marchewkę, ale na razie nie chciał. Córka była tylko na moim mleku do końca 6 miesiąca. Wcześniej nie chciała niczego nowego próbować, więc myślę, że z Jasiem może być podobnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja u Łucji rozszerzałam dietę zaraz jak tylko skończyła 4 mc, a teraz podeszłam do tematu na spokojnie...

   Usuń
 5. My mamy niecałe 2 miesiące, karmię piersią + dokarmiam mlekiem modyfikowanym :) Wszystko jeszcze przed nami, ale mam nadzieję że uda mi się karmić jak najdłużej swoim mlekiem choć nie ma go za wiele to zawsze porcja składników odżywczych dla malucha :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten temat już dawno za nami, ale pamiętam że Sinlac Karina bardzo lubiła jeść

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a Jasiowi się odwidziała ta kaszka i już za bardzo nie chce jej jeść..

   Usuń
 7. Przydatny post dla młodych mam:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka