Jak utrzymać porządek w domu przy małym dziecku ?

Nie jestem jakąś pedantką - zresztą przy małych dzieciach nie jest to chyba możliwe. Ale lubię usiąść wieczorem z filiżanką kawy w dłoni, przed telewizorem  - w posprzątanym mieszkaniu, gdzie pod nogami nie walają się zabawki. Oczywiście nie zawsze się to udaje, bo czasem padam ze zmęczenia zaraz po tym, jak dzieci zasną, ale na szczęście są dni, kiedy mamy z mężem spokojny wieczór dla siebie. 


Wracając do porządków i spędzenia chwili relaksu w posprzątanym mieszkaniu. Mamy kilka zasad, które staramy się spełniać każdego dnia. To wiele ułatwia i sprawia, że rano nie budzimy się z myślą, że trzeba jeszcze tyle zrobić.

Jak utrzymać porządek w domy przy małym dziecku - zabawki
 • Pojemniki na zabawki - to bardzo przydatna rzecz, mamy ich kilka rodzai, w plastikowych, zamykanych trzymamy klocki. W tekstylnych różnego rodzaju zabawki. 
 • Zabawki każdego dnia wracają na swoje miejsce, codziennie wieczorem przed kąpielą Łucja zbiera wszystkie swoje zabawki i odkłada je na miejsce, trochę nam zajęło wyrobienie w niej tego nawyku, ale wie, że zabawki trzeba posprzątać. Oczywiście pomagamy jej w tym - wtedy chętniej sprząta. 
 • Staramy się również, aby w ciągu dnia - po skończonej zabawie, zabawki wracały na swoje miejsce. 
 • Kolejna rzecz to ograniczenie ilości zabawek - tuż przed Świętami razem z Łucją robiłyśmy porządki w jej pokoju, trzeba było zrobić miejsce na nowe zabawki, w związku z tym dwie wielkie torby zabawek wyjechały do babci. 


Odkurzanie 

Jest to jedna z najważniejszych czynności jaką trzeba wykonywać w domu przy małych dzieciach. Nie chodzi już tylko samą kwestię zebrania okruszków, ale przede wszystkim o walkę z kurzem, który często jest powodem alergii. Właśnie dlatego odkurzanie jest czynnością, którą bardzo często wykonujemy w naszym domu, korzystamy z jednorazowych worków do odkurzacza i  według mnie jest to najwygodniejsze rozwiązanie - napełnione worki trafiają do kosza i nie ma z nimi problemu. Bardzo duży wybór worków do odkurzacza znajdziemy na stronie www.swiatworkow.pl - dzięki łatwej wyszukiwarce znajdziemy odpowiedni worek do danego modelu odkurzacza.


Nie wiem jak to wygląda u Was, ale u nas odkurzanie nie jest zarezerwowane tylko dla mnie czy tylko dla mojego męża. Fakt, że zazwyczaj to on odkurza, szczególnie jeśli chodzi o planowane i stałe odkurzanie. Ja zazwyczaj sięgam po odkurzacz przy okazji jakiegoś "wypadku przy pracy" i wtedy już ogarniam całe mieszkanie, a przy żywiołowej 3-latce o takie zdarzenia bardzo łatwo, szczególnie gdy ma kontakt np. z piaskiem kinetycznym  :)

Komentarze

 1. Moja ma dopiero 4 miesiące, a już wszędzie po calym domu jej zabawki i ciuszki się pałętają, więc aż boję się pomyśleć o tym, co to będzie jak już bedzie chodzić :O
  chyba o kawie będę mogła sobie pomarzyć, ewentualniej mrożonej :O hehe

  milego dnia :) daria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczysz że nie będzie tak źle.
   Mi przy dwójce dzieci udaje się pić ciepłą kawę 😉

   Usuń
 2. Dzieci są bardzo mądre, Nikolka jak tylko zaczęła chodzić pomagała wyciągać naczynia ze zmywarki. Kiedyś mnie zaskoczyła, że przed spacerkiem trzeba poskładać zabawki. Za to wnusio od starszej jak ma odkurzyć, to go nagle zaczyna coś boleć ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe znam to, bolą ręce i nogi i nie można sprzątać

   Usuń
 3. Ja również uwielbiam wieczory w posprzątanym mieszkaniu. Z 2 dzieci o porządek ciężko, ale pracujemy nad wyrobieniem odpowiednich nawyków. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo że nie zawsze się udaje, ale warto się starać i próbować 👍

   Usuń
 4. Warto wyrabiać dobre nawyki już od na.jmłodszych lat

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie jest podobnie :) Też nie jestem pedantką ale w syfie to żyć nie mogę. Sprzątam kiedy mam chwilę czasu i najlepiej na bieżąco.Moja mała potrafi co chwilę czymś nabrudzić ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety dzieci potrafią zrobić bałagan dosłownie w momencie

   Usuń
 6. W pokoju mojej córki bardzo trudno utrzymać porządek; produkuje ogromne masy przeróżnych rysunków, wycinanek , wyklejanek ;jest tego naprawdę sporo i nic nie da wyrzucić ;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam to, mamy całą szufladę rysunków, wyklejanek i innych takich skarbów

   Usuń
 7. u nas wieczny burdel i nadmiar pierdoł w pokoju

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka