"Moda Polska Warszawa" Ewa Rzechorzek - czyli historia słynnej sieci sklepów

Książek o modzie jest bardzo dużo i dotykają różnych jej aspektów. W dzisiejszym wpisie chcę Wam przytoczyć książkę, która mówi o rynku odzieżowym w Polsce w latach 1945-1998 - mowa o nowości od PWN "Moda Polska Warszawa" Ewy Rzechorzek. O sieci sklepów odzieżowych Moda Polska chyba słyszał każdy z nas, jeśli osobiście ich nie pamiętamy, to z pewnością słyszeliśmy o nich z opowieści naszych mam, bo przecież ubrania z Mody Polskiej były obiektem pożądania ówczesnych kobiet.


"Moda Polska Warszawa" - opis:
 • do kupienia w księgarni internetowej PWN - TUTAJ
 • Wydanie: 1, 2018
 • Autor: Ewa Rzechorzek
 • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
 • Typ oprawy: miękka ze skrzydełkami
 • Data premiery: 19.02.2018

Autorka odpowiada w książce na pytania:
 • Po kim Jadwiga Grabowska odziedziczyła zamiłowanie do mody?
 • Jak po wojnie organizowały się w Warszawie warsztaty krawieckie?
 • Jak w latach 50. ewoluowały fasony kobiecych okryć: od bezkształtnego płaszcza po mężu do spektakularnych paryskich linii?
 • Czym były „żywe żurnale mody”?
 • Czy modę na motywy folklorystyczne dyktowały tylko wytyczne z ministerstwa?
 • Czym była odzież segmentowa?
 • Jak prowokowano PRL-owski przemysł do produkcji gustownych tkanin?
 • Jak propagowano polską modę w kraju i za granicą?
 • Czy Jadwiga Grabowska poniosła dydaktyczną porażkę?


W książce poznamy całą historię słynnej Mody Polskiej - jej dyrektorki, projektantów i modelki. Autorka dużo miejsca poświęca Jadwidze Grabowskiej, która zarządzała siecią sklepów Mody Polskiej do 1968 roku i to ona w znacznym stopniu przyczyniła się do jej rozwoju. Pojawiają się postacie bardzo znane, które zaczynały w właśnie w tej sieci sklepów, a nie każdy o tym wiedział. Modelki Mody Polskiej to dobrze dziś znane: Lidia Popiel, Bogna Swarowska czy Małgorzata Niemen - oczywiście lista ta jest znacznie dłuższa. Kolejne ważne osoby, to oczywiście projektanci, którzy tworzyli te wspaniałe kolekcje, szczególną uwagę zwraca jedyny mężczyzna, który projektował dla Mody Polskiej, czyli Jerzy Antkowiak.

Oglądając obecnie projekty Mody Polskiej widzimy, że wiele z tych ubrań spokojnie można by było przemycić w dzisiejszych stylizacjach, które wyglądałyby modnie i stylowo.

Książkę czyta się bardzo szybko i z wielkim zaciekawieniem, tym bardziej jeśli interesujemy się modą, ale nie jest to warunek konieczny. "Moda Polska Warszawa" to nie tylko opowieść o modzie, to także opowieść o kulisach tworzenia się sieci sklepów, w której chciały ubierać się wszystkie Polki, ale stać na to było tylko nieliczne grono kobiet. Autorka bazuje  na archiwalnych dokumentach, publikacjach, a także wspomnieniach osób związanych z Modą Polską, wszystko to opatrzone jest ogromną ilością archiwalnych zdjęć, dzięki czemu mamy wszystko zobrazowane.


Komentarze

 1. Choć to nie "moje klimaty" to wydaje mi sie że książka mogłaby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie zaciekawiła ta książka!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa książka, chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla miłośników mody na pewno jest to gratka!

  OdpowiedzUsuń
 5. taka książka może być bardzo ciekawa cofnąć się do dawnych lat musi być super ;) lubię takie pozycje od czasu do czasu

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo mnie zaciekawiłaś tą pozycją !

  OdpowiedzUsuń
 7. Już wiem co kupie koleżance na prezent. Po tej recenzji wiem, ze Ona będzie tą książką zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubie historie mody i ta ksiazka bardzo mnie zaciekawila :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mój klimat i nie moje zainteresowania. Przeczytać od deski do deski bym jej nie przeczytała - ale przejrzała - bardzo chętnie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka