Jak sfinansować chrzciny dla dziecka?

Chrzest dziecka to w polskiej tradycji ważne wydarzenie dla całej rodziny. Wielu rodziców decyduje się na wyprawienie tej uroczystości w Wielkanoc, która jest okresem tradycyjnie związanym z chrztami. Po przyjęciu przez dziecko sakramentu w kościele najczęściej organizowana jest impreza dla gości. Może ona odbyć się w domu lub w lokalu.

W Polsce tylko 2% społeczeństwa należy do innej wiary niż katolicka. Według statystyki prowadzonej przez polski kościół, od kilku lat wskaźnik ochrzczonych dzieci rośnie - w 2008 roku wynosił 93,6%, obecnie kształtuje się na poziomie 98,7%. Chrzest dziecka to dla wierzących rodziców ważna uroczystość. W zasadzie nie ma żadnych wymogów, w jakim wieku powinien zostać ochrzczony maluch. Przyjmuje się, że bezpiecznie jest ochrzcić dziecko po ukończeniu 6 tygodnia życia, natomiast rodzice najczęściej decydują się na ten krok, gdy maluch ma około 2-6 miesięcy. Jednak zdarzają się także wyjątki. Wtedy do chrztu przystępują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Kościół nie ma ustalonego konkretnego terminarza, kiedy udzielane są chrzty. Można je przeprowadzać przez cały rok, jednak często rodzice decydują się połączyć Święta Wielkanocne z chrzcinami.


Formalności związane z chrztem

Aby zorganizować chrzest dziecka, należy najpierw wybrać termin uroczystości i odwiedzić kancelarię parafialną. Tam rodzice muszą złoży następujące dokumenty: akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców oraz zaświadczenia z parafii chrzestnych. Na taką wizytę powinniśmy wybrać się najlepiej miesiąc przed planowaną uroczystością. To bardzo ważne, ponieważ wtedy dowiemy się, w jakie dni i o której godzinie w naszej parafii są udzielane chrzty, a to pozwoli zaplanować całą uroczystość. Kolejny krok to wybór chrzestnych. Najczęściej rodzice decydują się na kogoś z najbliższej rodziny, np. brat, siostra czy kuzyni. Przed uroczystością rodzice chrzestni muszą zgłosić się do kancelarii w celu złożenia podpisów. Według polskiej tradycji matka chrzestna jest odpowiedzialna za zakup białej szatki, a ojciec chrzestny powinien nabyć gromnicę (świeca potrzebna podczas chrztu). Kolejną ważną sprawą, związaną z uroczystością, jest strój dziecka. Najczęściej dla dziewczynki to sukienka w kolorze bieli, różu, a dla chłopca – niebieskie ubranko lub garnitur. Strój powinien być dostosowane do pory roku - w zimie musi być cieplejszy, a latem - przewiewny.


Chrzciny - uroczystość w domu czy w lokalu?

Po załatwieniu formalności związanych z chrztem warto zaplanować imprezę. W pierwszej kolejności policzmy gości, których chcemy zaprosić na uroczystość. W przypadku, gdy mamy małą rodzinę lub zamierzamy zaprosić tylko chrzestnych i dziadków, możemy zorganizować poczęstunek w domu. Takie rozwiązanie ma plusy i minusy. Przede wszystkim panuje rodzinna atmosfera, a maluch przeżywa mniejszy stres. Jednak cała organizacja poczęstunku spada na rodziców, a to może być pracochłonne. Gdy liczba gości przekracza 20 osób, lepiej zdecydować się na chrzciny w lokalu. Taka impreza będzie droższa niż obiad w domu, jednak rodzice mają mniej obowiązków, ponieważ nie muszą martwić się zakupami, przygotowaniem potraw czy zamówieniem tortu. To wszystko jest załatwiane przez obsługę restauracji. 
 

Jak sfinansować chrzciny?

Chrzest jest ważną uroczystością rodzinną, dlatego też organizacja chrzcin jest tak istotna. Zresztą wynika to z faktu, iż "- Polacy są przeważnie tradycjonalistami. Chrzest to dla nich ważne wydarzenie. Nic dziwnego, że często wtedy starają się zorganizować elegancką uroczystość. Czasami to prawdziwe, małe przyjęcia" – mówi przedstawiciel Ferratum Money. – Oczywiście takie rodzinne imprezy generują koszty. Pamiętajmy, że rodzice często chcą się pokazać przed rodziną z dobrej strony, czasami stawiają wtedy na przepych. A zorganizowanie imprezy z okazji chrzcin to nie jedyne koszty – zauważa specjalista Ferratum Money.

Pierwsze wydatki związane są z wizytą w kancelarii parafialnej. Opłata za udzielenie chrztu najczęściej wynosi „co łaska”, czyli teoretycznie można zapłacić 50 czy 100 zł. Jednak zwyczajowo rodzice muszą za ten sakrament wnieść opłatę od 200 do 300 zł. Kolejne koszty związane z chrzcinami to strój dziecka i zdjęcia. Ubranko w zależności od rozmiaru może kosztować od 200 zł wzwyż, podobnie jak fotograf. Największym wydatkiem jest uroczystość w lokalu. Koszty imprezy w restauracji są określane na podstawie ceny za osobę. W zależności od miejsca zamieszkania i jakości lokalu wydatek ten waha się od 80 do 200 zł za zaproszonego gościa. Tort i alkohole trzeba doliczyć osobno lub dostarczyć samodzielnie.

Pożyczka online czy kredyt gotówkowy?

Chrzciny bywają zatem drogą uroczystością i nie każdy może sobie pozwolić na sfinansowanie jej z oszczędności lub z bieżących dochodów. Wiele osób decyduje się wtedy na zaciągnięcie pożyczki. Jeśli chcemy uniknąć skomplikowanych formalności i dostarczania wielu dokumentów do banku, możemy wybrać ofertę firm pożyczkowych. Coraz więcej z nich proponuje na przykład pożyczkę ratalną, w której można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, spłacając je w miesięcznych ratach. Okres spłaty jest rozciągnięty do 2 lub nawet 3 lat. Natomiast gdy potrzebujemy mniejszej sumy, możemy zdecydować się na chwilówkę. Warto pamiętać, że wiele firm pożyczkowych oferuje także pożyczkę za 0 zł. Zaletą oferty pozabankowej jest najczęściej łatwa dostępność pożyczek (wystarczy połączenie z internetem), brak skomplikowanych formalności i możliwość bardzo szybkiego otrzymania pieniędzy.

Oferta bankowa zazwyczaj jest tańsza – choć nie zawsze tak jest. Ubiegając się o kredyt gotówkowy musimy często dostarczyć sporą ilość dokumentów np.: PIT za zeszły rok, wniosek poręczyciela – jeśli z PIT nie wychodzi nam odpowiednia zdolność kredytowa itp. Sam proces weryfikacyjny jest sporo dłużyszy niż w wypadku firm pożyczkowych. Tu obowiązkowe jest sprawdzenie bazy BIK, a każde sprawdzenie niestety działa na naszą niekorzyść, obniżając zdolność kredytową.

Ostateczny wybór należy do nas – sami powinniśmy rozważyć co jest dla nas najważniejsze w przypadku obu ofert. Warto pamiętać, aby zadłużać się z rozsądkiem, mając pewność, że będziemy w stanie oddać w terminie pieniądze.


Organizacja chrzcin to niemałe wyzwanie dla rodziców. Wymaga od nich zaplanowania nie tylko liczby gości i przyjęcia, ale także dopełnienia wszystkich formalności związanych z uroczystością. Dlatego organizację chrzcin należy planować z dużym wyprzedzeniem i przede wszystkim zapewnić temu wydarzeniu odpowiednie finansowanie, które nie zrujnuje domowego budżetu.

Komentarze

 1. Nie spodziewałabym się, że liczba ochrzczonych dzieci rośnie, z czego myślisz to wynika? Mnie rodzicie nigdy nie ochrzcili, bo chcieli mi dać swobodę, co do wyboru religii. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem z czego to wynika - też mnie to trochę zaskoczyło, choć z drugiej strony znam osoby, które nie zdecydowały się na ślub kościelny, a dzieci ochrzciło...

   Usuń
 2. Ciekawy wpis ja daje swojemu dziecku wybór nie zmuszam nie przypisuje.
  Gosia Blue

  OdpowiedzUsuń
 3. My chrzicny zorganizowaliśmy po kosztach, w restauracji i było super.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja rozważałam restaurację, ale ostatecznie robiliśmy u mojej mamy, w moim domu rodzinnym

   Usuń
 4. Pamiętam to szaleństwo - ze względu na to, że mamy dużą rodzinę, Chrzciny robiliśmy w lokalu. Wyszło trochę drożej niż gdybym robiła w domu, jednak nie musiałam stać przy garach i martwić się jak wszystko wyjdzie. A to jest bezcenne!
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. naprawdę? proponujesz zaciągnięcie pożyczki na chrzciny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest to tylko jedna z opcji - nikogo do tego nie namawiam

   Usuń
 6. Myślę, że lepiej zaprosić najbliższą rodzinę i zrobić po kosztach, niż brać specjalnie pożyczkę na ten cel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja robiłam właśnie małe chrzciny, w gronie najbliższych

   Usuń
 7. Bardzo przydatny post :) Nie mam obecnie dzieci, ale w przyszłości mi się to przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe porady. Może mi się kiedyś przyda.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę że chrzciny to nie jest wydatek na kredyt. Powinny być ładne i kameralne. Nie chrzci się dziecka na pokaz. Chcesz zaoszczędzić ochrzcij dziecko w święta, i tak rodzina zbiera się przy jednym stole.

  OdpowiedzUsuń
 10. OO tak na pewno w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie widziałam, że coraz więcej dzieci jest chrzczonych, myślałam, że jest raczej odwrotnie. Co do chrzcin, to jeszcze nie mamy dziecka, ale nie wyobrażam sobie robć wielkiem imprezy. Rodzinny obiad w domu i już.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moje dzieci też chrzciłam. Jedno przyjęcie robiłam w domu a dla drugiego dziecka w restauracji. Nie ukrywam, że jest to jednak spory wydatek, w domu zawsze wyjdzie taniej :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka