Powieści kryminalne: zagłębienie się w mroczny świat tajemnic i zbrodni

   *ARTYKUŁ PARTNERA - reklama  znak.com.pl *


Książki kryminalne to gatunek literacki, który od lat cieszy się dużą popularnością. Kryminały odkrywają przed czytelnikami mroczny świat tajemnic i zbrodni, a ich głównymi bohaterami są detektywi, prywatni detektywi, policjanci i inni śledczy, którzy starają się rozwiązać skomplikowane zagadki kryminalne.

Czym są powieści kryminalne?

Powieści kryminalne to gatunek literacki, który skupia się na zbrodniach i ich rozwiązaniu. Często w powieściach kryminalnych pojawiają się motywy morderstw, porwań, szantażu, oszustw i innych przestępstw. Akcja książek kryminalnych toczy się zazwyczaj w środowisku policyjnym, sądowym lub detektywistycznym, a głównym bohaterem jest detektyw, który próbuje rozwiązać zagadkę zbrodni.

Jakie są cechy powieści kryminalnych?

Powieści kryminalne charakteryzują się kilkoma cechami, w tym:

 • zagadkowość - akcja powieści kryminalnej zawsze skupia się na rozwiązaniu zagadki kryminalnej,
 • napięcie - powieści kryminalne zawsze skupiają się na budowaniu napięcia i emocji u czytelnika,
 • nieprzewidywalność - powieści kryminalne zawsze zaskakują czytelnika i prowadzą go na manowce,
 • wyraziste postacie - powieści kryminalne zawsze mają wyraziste postacie, które wnoszą coś do akcji,
 • złożoność - powieści kryminalne są złożone, co oznacza, że przestępstwo zawsze jest skomplikowane i trudne do rozwiązania.

Które powieści kryminalne warto przeczytać?

Poniżej przedstawiamy listę kilku powieści kryminalnych, które warto przeczytać:

 1. "Milczenie owiec" Thomasa Harrisa - klasyk gatunku, który przedstawia historię szalonego seryjnego mordercy i detektywa, który próbuje go schwytać.
 2. "Dziewczyna z pociągu" Pauli Hawkins - powieść kryminalna, która opowiada historię kobiety, która świadkiem morderstwa z pociągu i próbuje pomóc w jego rozwiązaniu.
 3. "Złodziejka książek" Markusa Zusaka - powieść kryminalna, która opowiada historię młodej dziewczyny w czasie II wojny światowej, która kradnie książki i próbuje ukryć się przed nazistami.
 4. "Katedra" Jacek Dukaj - powieść kryminalna, która opowiada historię morderstwa w katedrze i próby rozwiązania tej zagadki przez detektywa.
 5. "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - powieść kryminalna, która opowiada historię młodego studenta, który zamordował kobiety i próbuje uciec przed sprawiedliwością.

Podsumowanie

Książki kryminalne to gatunek literacki, który cieszy się dużą popularnością, ponieważ pozwalają czytelnikom zagłębić się w mroczny świat tajemnic i zbrodni. Powieści kryminalne charakteryzują się kilkoma cechami, w tym zagadkowością, napięciem, nieprzewidywalnością, wyrazistymi postaciami i złożonością. Lista powieści kryminalnych, które warto przeczytać, jest bardzo długa i obejmuje zarówno klasyki gatunku, jak i nowsze tytuły.

Komentarze

 1. Kryminały to świetna wakacyjna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powieści kryminalne uwielbiam :) Obok thrillerów to zdecydowanie mój ulubiony gatunek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię te gatunki :) Sporo ich czytam, a osobne miejsce w moim sercu maja kryminaly Agathy Christie

   Usuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka