Lampy do sypialni – jakie produkty zastosować?

      *ARTYKUŁ PARTNERA - reklama azzardo.com.pl *


Sypialnia to przestrzeń, w której odpoczywamy i znajdujemy azyl przed całym światem. To najbardziej prywatne ze wszystkich domowych wnętrz. Wymaga zatem odpowiedniego zaprojektowania, a także dobrego systemu oświetleniowego, który spełni oczekiwania praktyczne oraz wpisze się w całościową aranżację, dodając jej klimatu.


Jakie lampy powinny trafić do sypialni? Czym się kierować podczas dobierania ich? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Oświetlenie w sypialni – do czego jest potrzebne?

Dobór lamp w sypialni zależy oczywiście od tego, jak wykorzystuje się daną przestrzeń. Pozwala to na zbudowanie w pełni funkcjonalnego systemu, składającego się z różnych wzajemnie się uzupełniających elementów.

Podstawą jest oczywiście oświetlenie główne, bez którego trudno wyobrazić sobie nawet poruszanie i wykonywanie wszelkich podstawowych czynności. Oprócz tego przydają się lampy zadaniowe, które służą do doświetlenia strategicznych przestrzeni, przy łóżku, toaletce czy w garderobie. Warto również zatroszczyć się o wprowadzenie produktów dekoracyjnych – od nich w dużej mierze zależy bowiem finalne dopełnienie aranżacji i zbudowanie przytulnych warunków do wypoczynku.


Jakie lampy zamontować w sypialni?

Tak zróżnicowane funkcje oświetlenia sprawiają, że we wnętrzach montuje się szereg lamp – o urozmaiconej wielkości i typie. Szerokich ich wybór można znaleźć choćby na stronie AZzardo. Podstawowym rozwiązaniem są zazwyczaj produkty sufitowe lub wiszące, stosowane jako światło główne. Umieszcza się je chętnie w centrum pokoju, by równomiernie go doświetlić. W większych przestrzeniach można pozwolić sobie na okazałe i dekoracyjne żyrandole, które znów cieszą się sporą popularnością. W mniejszych lepiej wybrać minimalistyczne plafony i oczka wpustowe, nie zajmujące cennego miejsca i dostarczające sporo światła.

Jako lampy zadaniowe w sypialniach najczęściej stosuje się oprawy stojące. Modele podłogowe ustawia się przy kąciku do rekreacji. Stołowe natomiast trafiają na stoliki nocne, biurka czy toaletki. Oprócz nich warto zastosować taśmy LED, sprawdzające się nie tylko w ultranowoczesnych sypialniach jako efektowne oświetlenie liniowe.

Wszystkie oprawy oświetleniowe powinny być spójne wizualnie i utrzymane w zbliżonej gamie kolorystycznej, wpisującej się w założenia całej aranżacji. Tak tworzy się przyjemny dla oka wystrój i naprawdę funkcjonalne oświetlenie wnętrza.


Źródła światła w sypialni – funkcjonalność i klimat

Do uzyskania optymalnych rezultatów, oprócz samego doboru opraw, trzeba jeszcze dopasować właściwe źródła światła. Obecnie szczególną sympatią użytkowników cieszą się produkty LED. Dlaczego? Zapewniają optymalne warunki, zużywając przy tym zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Odznaczają się też olbrzymią żywotnością oraz występują w wielu wariantach i kształtach, przez co da się je połączyć z rozmaitymi produktami oświetleniowymi.

Kluczowym parametrem jest dobór właściwego natężenia światła. Do oświetlenia ogólnego zazwyczaj nie trzeba stosować żarówek dających światło mocniejsze niż 100 lx. Bardziej wymagające bywa oświetlenie zadaniowe, przy którym wykonuje się precyzyjniejsze czynności. Niekiedy trzeba w lampce nocnej lub przy biurku umieścić źródła światła dające ok. 300-500 lx.

Drugą kwestią jest dopasowanie temperatury barwowej światła. W głównych oprawach warto zastosować światło neutralne, zbliżone do naturalnego. Dotyczy to zwłaszcza oświetlenia w garderobie i przy toaletce, które powinno na dodatek mieć wysoki współczynnik oddawania światła. Lampy boczne i dekoracyjne natomiast mogą dawać światło ciepłobiałe, sprzyjające rekreacji i wypoczynkowi.


Nowoczesna i stylowa sypialnia dla wymagających

Oświetlenie stanowi ważny element wystroju każdego pomieszczenia. Sypialnia w tym przypadku bynajmniej nie jest wyjątkiem. Dobór właściwych lamp sprawia, że staje się ona wygodna, bezpieczna i naprawdę przytulna. Dzięki temu możemy w niej odpoczywać z prawdziwą przyjemnością

Komentarze

  1. Przydatny wpis! Lampy to ważny aspekt każdego wnętrza :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bardzo chętnie stosuje lampy led i uważam że to dobry wybór do sypialni.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka