Sposoby na łagodzenie objawów menopauzy

      *ARTYKUŁ PARTNERA - reklama   pulsdlazdrowia.pl *


Menopauza to trudny czas dla kobiet, który związany jest z szeregiem nieprzyjemnych objawów, które wpływają na samopoczucie dojrzałych kobiet. Uderzenia gorąca, bóle głowy to niejedyne objawy, które towarzyszą menopauzie. W okolicy 55 roku życia wiele kobiet obserwuje u siebie również pojawienie się otyłości brzusznej, problemy ze snem, a także objawy świadczące o rozpoczynającej się cukrzycy. Choć nie wszystko da się zwalczyć domowymi sposobami, to jednak skutecznych sposobów na łagodzenie objawów klimakterium jest wiele.


Dieta – zbilansowane posiłki remedium na menopauzę

Choć mogłoby się wydawać, że zbilansowane posiłki mają wpływ wyłącznie na utrzymanie prawidłowej wagi. Okazuje się jednak, że składniki pożywienia dobrane do zapotrzebowania organizmu w bardzo dużym stopniu wpływają na samopoczucie. Unikanie pikantnych potraw w znaczący sposób zredukuje pojawianie się uderzeń gorąca, a menu bogate w owoce i warzywa w ogromnym stopniu wpłyną na utrzymanie właściwej masy ciała. Rezygnacja z potraw bogatych w cukry proste poprawi samopoczucie i zredukuje uczucie zmęczenia, które może towarzyszyć menopauzie. Dobrze zbilansowana dieta, to najsilniejsza broń, która wpływa na łagodzenie objawów menopauzy.

Bądź aktywna – sport to zdrowie

Bardzo często złe samopoczucie, które pojawia się podczas klimakterium, jest powodem, przez które wiele pań rezygnuje z dotychczasowej aktywności fizycznej. Niestety w tym przypadku to błędne koło, ponieważ brak aktywności fizycznej wiązać się może z tyciem, a nadwaga i otyłość są powodem jeszcze gorszego samopoczucia, dlatego tak ważny jest ruch. Nie musi być to sport na poziomie zawodowym. Regularne spacery lub jazda na rowerze będą wystarczającą stymulacją dla zestresowanego i przeciążonego zmianami organizmu.

Napary, herbatki i zioła

Łagodzenie objawów menopauzy bardzo często związane jest z dostarczaniem do organizmu naparów i herbatek ziołowych. Oczywiście sekretem działania ziół jest ich właściwy dobór i proporcje. Bardzo pomocne w tej kwestii są:

  • koniczyna zwyczajna,
  • maca,
  • len zwyczajny,
  • dziurawiec zwyczajny,
  • niepokalanek pospolity.

Zioła te można spotkać połączone w specjalnych mieszankach, a można je również nabywać i mieszać samodzielnie. Regularne spożywanie naparów z ziół w ogromnym stopniu wpłynie na samopoczucie i będzie miało pozytywny wpływ na regulację szalejącej w kobiecym organizmie burzy hormonalnej.

Konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu

Menopauza to trudny czas, który może być ogromnym stresem dla dojrzałej kobiety, dlatego konsultacja lekarska i omówienie dolegliwości powinno być zawsze priorytetem. Niekiedy podczas takich wizyt okazuje się, że oprócz powziętych środków, konieczna jest również terapia psychologiczna, która może okazać się kluczem do walki z takimi objawami jak depresja, ciągłe zmęczenie, drażliwość i senność. Takich objawów nigdy nie można bagatelizować, ponieważ mogą one świadczyć również o pojawieniu się innych schorzeń, które powinny być wykluczone podczas szczegółowych badań.

Komentarze

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka