EVERDELL - gra planszowa REBEL

 * Współpraca barterowa z TaniaKsiazka.pl*


Gry planszowe i karciane zawsze gościły w moim domu, w dzieciństwie bardzo często graliśmy w domu w różnego rodzaju planszówki. Ta chęć do grania w tego typu gry, którą miałam zaszczepioną od dziecka - tkwi we mnie do dnia dzisiejszego. Dlatego chętnie gram w różnego typu gry z moimi dziećmi i na dzień dziecka również planuję zakupić im gry planszowe. Co nie zmienia faktu, że równie chętnie sięgam po gry planszowe dla dorosłych, które  są bardziej rozbudowane, wymagają strategicznego myślenia, a rozgrywki są bardzo ekscytujące - właśnie z recenzją takiej gry dzisiaj do Was przychodzę.  


EVERDELL - strategiczna gra planszowa dla dorosłych i starszych dzieci 


Gra EVERDELL Rebel ostatnio trafiła w moje ręce i zachwyciła mnie od pierwszego wejrzenia, a wszystko to za sprawą przepięknej grafiki, która utrzymana jest w bajkowo-baśniowym klimacie. Wszystkie grafiki zostały dopracowane z niezwykłą starannością, co widać nie tylko na planszy, ale również na kartach stworzeń i budowli, bo bohaterami tej gry są leśne stworzenia. Główne założenie gry jest takie, że budujemy własne miasto w dolinie Everdell, właśnie przy użyciu owych kart. Dowodzimy również grupą zwierząt, których zadaniem jest zbieranie surowców - możemy dowodzić wiewiórkami, myszami, żółwiami lub jeżami. 


EVERDELL - strategiczna gra planszowa - ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA: 

 • plansza
 • 4 żetony wydarzeń podstawowych
 • żetony punktów (10 x "3 punkty", 20 x "1 punkt")
 • 20 żetonów użycia
 • 8-ścienna kość (do gry solo)
 • 128 kart stworzeń i budowli
 • 11 kart lasu
 • 16 kart wydarzeń specjalnych
 • 30 jagód
 • 30 gałązek
 • 25 bryłek żywicy
 • 20 kamyków
 • Wieczne Drzewo
 • instrukcja

Na szczególną uwagę zasługuje Wieczne Drzewko, które ustawia się na końcu planszy i stanowi miejsce dla kart, jednocześnie nadając grze trójwymiarowości. Dopełnia ono leśny klimat gry i całej szaty graficznej, która ma mistyczny wydźwięk. 


Everdell to wciągająca gra dla dorosłych i dla starszych dzieci - dedykowana dla osób powyżej 14 roku życia, można grać samemu lub maksymalnie w cztery osoby. Rozegranie jednej partii trwa ok. 40-80 minut, co ważne każda rozgrywka jest inna, ponieważ zależy ona ściśle od tego jakie karty leżą na stole i jakie karty dostaniemy, a to jest bardzo losowe i zmienne.  Dodatkowo karty można wykorzystać w różny sposób, co daje nieskończony wachlarz możliwości i przebiegu całej gry. 


Sama gra opiera się na czterech porach roku, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Na jedną rozgrywkę składają się cztery rundy, które są odpowiednikami czterech pór roku. Każda runda to możliwość wykonania przez gracza jednej z 3 akcji. 

1.  ZAGRYWANIE ROBOTNIKIEM - polega na umieszczeniu jednego z naszych robotników na polu akcji, co daje nam możliwość zdobycia surowców lub karty wydarzenia specjalnego. 

2. ZAGRYWANIE KARTĄ - ta opcja jest możliwa po opłaceniu odpowiednich surowców, które są wskazane na karcie. Co ważne - można zagrywać zarówno kartami, które trzymamy w dłoni, jak i tymi, które są ułożone na planszy na tzw. łące.  

3. PRZYGOTOWANIE SIĘ DO NOWEJ PORY ROKU - tzw. pas, kiedy mamy już zagranych wszystkich naszych robotników, a polega ono na ich zebraniu z planszy i rozpoczęciu kolejnej rundy. 


Działania te podejmujemy przez 4 rundy - pory roku, aż do jesieni, kiedy to kończymy w momencie, kiedy nie możemy już wykonać żadnego ruchu. Czekamy, aż wszyscy zawodnicy dojdą do tego samego miejsca i podliczamy punkty, oczywiście wygrywa ten zawodnik, który uzyskał najwięcej punktów. 


Moja opinia o grze EVERDELL


Gra zachwyciła mnie swoim wyglądem i świetnym wykonaniem, z pewnością będzie nam służyła przez lata. Zasady gry mogą wydawać się dość złożone - bardzo przydatna jest rozbudowana instrukcja, która pomaga przejść  przez grę. Muszę przyznać, że potrzebne były te 2-3 rozgrywki, żeby dobrze ją pojąć i zacząć w nią grać odpowiednio, nie mniej jednak warto poczynić te próby i naukę zasad, ponieważ póżniej gra  się już z wielką przyjemnością  i wykorzystaniem strategicznego myślenia, bardzo lubię takie gry, które nie tylko stanowią rozrywkę, ale również są pewniego rodzaju treningiem dla naszego mózgu.  Komentarze

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka