Czym jest kolagen? Objawy jego niedoboru

*Wpis sponsorowany - reklama COLLIBRE *


Kolagen stanowi podstawowy budulec, jeśli chodzi o niektóre struktury ludzkiego organizmu, takie jak włosy lub skóra. Jego produkcja wraz z wiekiem zaczyna się obniżać, co skutkuje różnego rodzaju objawami, czasem widocznymi na pierwszy rzut oka. Jak rozpoznać, że w organizmie występują niedobory kolagenu?

 

Niedobór kolagenu a problemy skórne

 

Kolagen jest podstawowym budulcem struktury skóry – odpowiadają za jej jędrność, elastyczność oraz właściwy poziom nawilżenia. Kiedy jego produkcja spada, już na pierwszy rzut oka można zaobserwować zjawisko wiotkiej skóry i utraty jej jędrności. Cera staje się wysuszona, traci blask, a na jej powierzchni można zaobserwować pojawiające się zmarszczki. Objawy niedoboru kolagenu to także cellulit, zcieńczona skóra na policzkach oraz zaciemniona skóra w okolicy oczu.


Białko kolagenowe stanowi także jeden z głównych składników struktury paznokci i włosów. Obniżony poziom kolagenu może skutkować przyspieszonym siwieniem, wypadanie włosów oraz zauważalnie gorszą kondycję paznokci.

 


Niedobór kolagenu a zdrowie

 

Objawy niedoboru kolagenu mogą być odczuwalne szczególnie przez sportowców. Wszystko dlatego, że białko to wpływa na elastyczność mięśni oraz umożliwia ich przyspieszoną regenerację po treningu. Niedobór kolagenu w dłuższej perspektywie może przyczynić się nawet do utraty masy mięśniowej oraz wydłużenia czasu regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym.

 

Osoby z niedoborem kolagenu mogą zmagać się także z problemami żołądkowo-jelitowymi. Kolagen bierze bowiem ważny udział w naprawie ścian jelit. Kiedy go brakuje, może pojawić się zespół nieszczelnego jelita skutkujący różnego rodzaju infekcjami i stanem zapalnym.

 

Kolagen to także budulec chrząstki stawowej i kości. Jego niedobory negatywnie wpływają na kondycję stawów. Organizm staje się także bardziej podatny na kontuzje i uszkodzenia, po których powrót do pełnej sprawności będzie trwał znacznie dłużej. Obniżona produkcja kolagenu zmniejsza elastyczność i amortyzację stawów.

 

Niedobór kolagenu – przyczyny

 

Wiadomo już, że produkcja kolagenu może obniżyć się na skutek starzenia się organizmu. Jest to całkowicie naturalny proces. Wyróżnić można jednak także inne czynniki, które mogą dodatkowo go przyspieszyć. Należą do nich między innymi:

 

     życie w przewlekłym stresie,

     niedobory witaminy C, cynku i przeciwutleniaczy,

     niewłaściwie skomponowana dieta,

     stres oksydacyjny,

     nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,

     palenie papierosów i picie alkoholu,

     nadmiar cukru w diecie.

 

Badania wykazały także, że w kwestii produkcji kolagenu bardzo duże znaczenie ma genetyka. Niektóre osoby mogą być genetycznie obciążone otrzymaną od rodziców i przodków skłonnością do obniżonej produkcji kolagenu, co przekłada się na szybsze starzenie się organizmu.

 

Jak widać, niedobór kolagenu może dawać wiele objawów i nieść ze sobą poważne problemy zdrowotne. Aby uzupełnić poziom tego jakże ważnego dla ludzkiego organizmu białka, można zdecydować się na rozsądną suplementację. 


Komentarze

instagram @lifebymarcelka