Czy źle dobrana poduszka może powodować ból głowy?

*Wpis sponsorowany - reklama Bella Storia *


Odpowiednia jakość snu wpływa na codzienne funkcjonowanie. Oprócz aspektów takich jak właściwa temperatura pomieszczenia, wyciszenie przed snem i ograniczenie korzystania z telefonu, bądź laptopa emitujących niebieskie światło, istotną rolę odgrywa dobór poduszki. Jest to niepozorny element, często niedoceniany, jednak jest on bardzo ważny w odniesieniu do aktualnego stanu kręgosłupa i samopoczucia, ale także w przyszłości. Niepoprawna pozycja podczas snu, ułożenie głowy i szyi może mieć poważne skutki i doprowadzić do bólu pleców i trudności w wykonywaniu prostych czynności. Często w poszukiwaniu pomocy konieczna jest wizyta u specjalisty, fizjoterapeuty, bądź neurologa oraz wprowadzenia ćwiczeń korekcyjnych. Jednak nie są to jedyne konsekwencje. Nieodpowiednia poduszka może również powodować uporczywe bóle głowy.Dlaczego rodzaj poduszki ma znaczenie? 

Tradycyjne poduszki zazwyczaj składają się z wypełnienia syntetycznego, na przykład włókna poliestrowego, bądź naturalnego. Najpopularniejszym wśród tej grupy jest pierze, które często musi być eliminowane ze względu na alergie. Oba rodzaje wypełnień w krótkim okresie czasu zmieniają swój kształt. Zmniejszają swoją objętość co powoduje, iż podparcie dla głowy jest znacznie niższe niż początkowe. Zbyt niskie położenie głowy wpływa na niewłaściwą pozycję głowy i szyi, gdyż mięśnie odcinku szyjnego i piersiowego w nienaturalnym położeniu są spięte i obciążone. Również nieprawidłowa wysokość ułożenia głowy może spowodować częstsze incydenty chrapania podczas snu, co negatywnie odbija się nie tylko na domownikach, ale powoduje niedotlenienie organizmu, czego najczęstszym efektem jest ból głowy. Dodatkowym aspektem jest wielkość poduszki. Najpopularniejsze są zbyt duże w stosunku do potrzeb, co w konsekwencji prowadzi do przyjmowania pozycji skulonej, w której kręgosłup jest skrzywiony. Podobnie jest w przypadku przemieszczania się poduszki w okolice łopatek. Z kolei zbyt wysoka poduszka sprawia, iż odcinek szyjny kręgosłupa jest powyżej odcinka lędźwiowego, co może wywoływać dyskomfort. Obciążone mięśnie szyjne mogą przyczyniać się do występowania bólu głowy, w szczególności pojawiającego się w pierwszych godzinach od pobudki. 

Jaka poduszka jest właściwa? 

Odpowiednia poduszka powinna być ergonomiczna. Pierwszym i jednym z najważniejszych czynników jest jej skład. W asortymencie Bella Storia znajduje się szeroki wybór wykorzystywanych materiałów, między innymi poduszki bambusowe, bawełniane, czy lateksowe. Charakteryzuje je wysoka jakość, co gwarantuje zachowanie pierwotnego kształtu. Poduszki są dostosowane do indywidualnych potrzeb, dlatego też również dostępne są zróżnicowane poziomy twardości. W trosce o osoby zmagające się z alergiami oferowana jest szeroka gama produktów antyalergicznych, przyjaznych skórze oraz środowisku naturalnemu. Poduszki są zoptymalizowane pod względem wielkości. Zapewniają odpowiednią pozycję zarówno dla odcinka szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego. W przypadku bólu głowy wywołanego niewłaściwą pozycją podczas snu, zmiana poduszki przyniesie ulgę i ukojenie. 

Słaba jakość materiałów, niewłaściwa wielkość, skład poduszki oraz jej twardość to czynniki, które mogą negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie i przyczyniać się do występowania częstego bólu głowy. Jest to spowodowane niewłaściwą pozycją, a najbardziej narażone odcinki szyjny i piersiowy powodują odczuwanie dyskomfortu. Nieodpowiednia poduszka może wpływać na niedotlenienie organizmu, co w konsekwencji utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Komentarze

 1. Muszę zainwestować w porządną poduszkę, w końcu śpimy 1/3 doby.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze dobrana poduszka jest podstawą dobrego snu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ojeeeeej, jak tylko się wybudujemy to na pewno wtedy zainwestuję we wszystko :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Moze i to bardzo. Od kiedy zmieniłam poduche na tą profilowana z pamięcią o wiele lepiej sypiam a i głowa przestała boleć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem alergikiem i zawsze miałam problemy z poduszkami z pierza. Na szczęście są inne rozwiązania. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, ciekawy post. Pozdrawiam :)

  https://kapuczinoiksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam serdecznie ♡
  Bardzo ciekawy post, warto wiedzieć, że niby taka niepozorna rzecz jak poduszka ma ważną rolę w naszym życiu i może wpływać na komfort snu. Świetny wpis!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka