Jak wyposażyć swoją łazienkę?

Jak wyposażyć łazienkę, aby była miejscem funkcjonalnym, a zarazem przytulnym? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Rozwiązania oferowane na współczesnym rynku umożliwiają praktyczne zaaranżowanie zarówno mniejszych, jak i większych łazienek. Czasami piękno tkwi w prostocie, a innymi razy w połączeniu niebanalnych rozwiązań. Zanim przystąpimy do wyposażania łazienki, warto poszukać inspiracji, które posłużą nam za swoistego rodzaju wzorzec. Urządzając łazienkę, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, iż będzie ona nam służyć przez najbliższe kilka lat. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby było to miejsce funkcjonalne i gustownie urządzone.


Meble łazienkowe

Pierwszą, zasadniczą kwestią dotyczącą wyposażenia łazienki są oczywiście meble łazienkowe. Coraz częściej rezygnujemy z nich na rzecz praktycznych większych półek i mniejszych półeczek. Niemniej, jednak jeżeli zdecydujemy, aby w łazience zagościły meble, powinniśmy postawić na rozwiązania o wysokiej jakości wykonania. W pomieszczeniu, w którym panuje wyższy poziom wilgotności niż w innych częściach mieszkania, meble powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zazwyczaj wyposażenie łazienek pokryte jest specjalnym poliuretanowym lakierem, który zapewnia ochronę przed wilgocią. W przypadku mebli łazienkowych warto zdecydować się na meble robione na wymiar. Wówczas mamy pewność, iż cała dostępna przestrzeń zostanie efektywnie wykorzystana. W przypadku ograniczonego miejsca doskonałym rozwiązaniem są wiszące półki oraz meble narożne.


Serie łazienkowe 

W łazience z pewnością nie może zabraknąć serii łazienkowych. Są to podstawowe akcesoria do łazienki, które każdy z nas wykorzystuje codziennie. Mogą być wykonane z różnorodnych materiałów - od plastiku, stali nierdzewnej, ceramiki, szkła, po drewno. Wśród kompletów łazienkowych wyróżniamy m.in. dozowniki do mydła, mydelniczki, organizery, kubki na szczoteczki do zębów, uchwyty na papier toaletowy, małe lusterka, a także maty antypoślizgowe do brodzika. Serie łazienkowe utrzymane w jednolitym stylu nadają wnętrzu charakteru oraz stanowią atrakcyjne elementy dekoracyjne pomieszczenia.


Akcesoria łazienkowe, których nie może zabraknąć 

Niezbędnym, funkcjonalnym elementem, który musi znaleźć się w każdej łazience, jest półka prysznicowa. Można ją z powodzeniem zamontować w kabinie prysznicowej lub nad wanną. Najlepiej, aby była wykonana ze stali nierdzewnej, ponieważ narażona będzie na ekstremalne warunki - wilgoć oraz strumienie wody. Na półce można postawić akcesoria i produkty higieniczne, dzięki czemu podczas kąpieli pod ręką zawsze będziemy mieć żel, myjki oraz mydło.

Gdzie powinny znaleźć się wieszaki w łazience? Nie powinno nikogo dziwić, iż w pobliżu wanny lub prysznica oraz umywalki. Wychodząc z kąpieli, spod prysznica lub po prostu myjąc ręce, będziemy mieli pewność, iż na wieszaku obok znajduje się ręcznik (a również odwiedzający nas goście nie będą mieli problemu z ich odszukaniem). W ten sposób nie zachlapiemy łazienki, a tuż po kąpieli otuli nas przyjemna miękkość tkaniny.


Dodatki, dodatki, dodatki...

Aranżując łazienkę, nie należy zapominać o mniej (lub bardziej) funkcjonalnych elementach wystroju, które wprowadzą do pomieszczenia przytulną i ciepłą atmosferę. Co powiesz na połączenie kosza na pranie z pufą do siedzenia? Kosz nie tylko będzie miejscem na brudną bieliznę, ale przede wszystkim funkcjonalnym dodatkiem. Często bowiem w łazience brakuje miejsca, aby przysiąść i w spokoju wykonać jakąś czynność pielęgnacyjną.

W przypadku otwartych pryszniców dodatkiem, o którym z pewnością nie można zapomnieć, są zasłony prysznicowe. Nie tylko chronią przed zachlapaniem podłogi, lecz również stanowią element wystroju dzięki wykorzystaniu ciekawego motywu graficznego.


Komentarze

  1. Jak zwykle lubie Twoje polecenia, sama lubie marmur i granit, a dodatki zawsze chromowane :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Teraz w sklepach jest tak wiele dodatków, że trudno się zdecydować :) Ja sobie zrobiłam biało-szarą łazienkę i dzięki temu mogę - zmieniając tylko kolor dodatków - zmieniać cały wystrój :)

    OdpowiedzUsuń
  3. W ubikacji najważniejsze dla mnie jest miejsce do przechowywania oraz porządek :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja bardzo lubię swoją łazienkę choć sama jej wyglądu nie wybierałam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mam łazienkę wielkości schowka na miotły, więc za wiele nie zdziałam... Nawet pralka musi stać w kuchni (niewiele większej)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dla mnie podstawą są szafki, w których mogę pochować kosmetyki i nie trzymać ich na wierchu. I jakaś półka na wyeksponowanie takich najładniejszych. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja bym swoją łazienkę na górze pomniejszyła, a w dolnej dała więcej białych płytek niż czarnych.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Tak bardzo chciałabym minimalnie a tak bardzo mi nie wychodzi ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Czeka mnie remont mieszkania i zastanawiałam się jak urządzić łazienkę. Teraz dzięki temu artykułowi mam już kilka świetnych pomysłów :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Z dodatkami też nie ma co przesadzać. Ich liczba powinna być na tyle optymalna, żeby można było komfortowo korzystać z łazienki, a i wygląd nie był przytłaczający. Jestem zwolennikiem mimalizmu, nawet kosztem komfortu.

    OdpowiedzUsuń
  11. Pojemniki na mydło wyglądają cudownie!

    OdpowiedzUsuń
  12. Urządzenie tego typu łazienki nie jest trudnym zadaniem, gorzej gdy mamy do czynienia z małą łazienką, gdzie musimy wykorzystać każdy skrawek powierzchni ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka