"Nowe praktyki kulturowe Polaków. Megaceremoniały i subświaty” T. Szlendak, K. Olechnicki- recenzja

W dzisiejszym wpisie przychodzę do Was z moją opinią o książce „Nowe praktyki kulturowe Polaków. Megaceremoniały i subświaty” Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki. Najkrócej rzecz ujmując owa pozycja opisuje życie kulturalne Polaków po 1989 roku dwóch autorów i dwa punkty widzenia. •  Tytuł: Nowe praktyki kulturowe. Megaceremoniały i subświaty
 • Autorzy: Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki
 • Wydawnictwo PWN, książka do kupienia w Księgarni Internetowej PWN- TUTAJ
 • ISBN: 978-83-01-19368-3
 • Ilość stron: 375
 • Okładka miękka


 Książka przedstawia w ciekawy sposób życie kulturalne Polaków po 1989 roku. Z jednej strony możemy przeczytać o festiwalach i tzw. kulturze iwentu, a z drugiej strony o tzw. zamkniętych enklawach i subświatach Internetu.


W pierwszej części książki, której autorem jest Tomasz Szlendak, dotyczącej festiwali, możemy poczytać o tzw. kulturze iwentowej oraz o takich wydarzeniach, jak Audioriver w Płocku, Mazurskiej Nocy Kabaretowej w Mrągowie, Castle Party w Bolkowie, czy Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku. Wszystkie te wydarzenia łączy jedno- przyciągają bardzo duże ilości ludzi. Autor opisuje je z perspektywy badacza, który próbuje zrozumieć co ciągnie ludzi do danego wydarzenia- udaje mu się przy tym wyciągnąć wiele ciekawych wniosków.


Na szczególną uwagę zasługuje Rozdział 7 Książki pt.: „Po co? Siedem motywacji”, w którym autor opisuje co przyciąga uczestników wielkich imprez plenerowych do wzięcia w nich udziału.W części drugiej książki pod tytułem „Subświaty. Na wyspach odszczepionych znaczeń”, której autorem jest Krzysztof Olechnicki przeczytamy o internetowych subświatach kulturowych- muszę przyznać, iż mnie właśnie ta część książki zaciekawiła najbardziej. Autor wyróżnia 6 kategorii subświatów- kulturowo poranormalnych, ideowych Prometeuszy, fanów twórczości, miłośników, pasjonatów, wytwórców, twórców. Do każdego z nich podaje i opisuje przykłady, co ciekawe wśród wymienionych portali znajduje się wizaz.pl, który zna chyba każda kobieta, która szukała opinii o jakimś kosmetyku w Internecie.


Autor próbuje przeniknąć do wspomnianych wcześniej subświatów, aby poznać strukturę od wewnątrz. Robi to w sposób bardzo ciekawy, ukazując punkt widzenia kogoś „z zewnątrz”.


Książka jest bardzo ciekawa, można z niej dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, poznać zachowania ludzi w określonych strefach - festiwale i społeczności internetowe. A, że są to strefy które dotyczą również nas - jeśli chodzi o mnie należę do subświatów internetowych, więc ciekawie czyta się o nich z perspektywy badacza.


Komentarze

 1. Wygląda na to, że autorzy porządnie zdokumentowali temat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie :) Muszę zdobyć tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująca książka, chętnie ją przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za takimi ksiażkami, za to zdjęcia Twoje bardzo mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo lubię książki, z których dowiedzieć się można ile się zmieniło. Na pewno książka ciekawa i jak będę miała możliwość, to po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, można z niej dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy

   Usuń
 6. Zapowiada się ciekawie i z chęcią przeczytam ją :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka