Okrywamy tajemnicę naszego mózgu z książką „Mózg 41 największych mitów" Christian Jarrett

Lubię książki, z których mogę się czegoś dowiedzieć, coś wynieść, zdobyć nową wiedzę. Właśnie taką pozycją jest książka „Mózg 41 największych mitów” Christian Jarrett - jak wskazuje tytuł autor przytacza w niej mity dotyczące naszego mózgu i je wyjaśnia. Czasem owe mity są tak rozpowszechnione, że wielu z nas uważa je za prawdziwe…Mózg 41największych mitów
  • Autor: Christian Jarrett
  • Tłumacz: Anna Binder, Marek Binder
  • Wydawnictwo Naukowe PWN, książkę można zamówić w księgarni internetowej TUTAJ


Obecna nauka wie coraz więcej na temat naszego mózgu - jego funkcjonowania i budowy, co nie zmienia faktu, iż w życiu codziennym wciąż funkcjonuje wiele mitów go dotyczących. Autor w ciekawy i dosadny sposób się z nimi rozprawia, opierając się na aktualnym stanie wiedzy oraz na wynikach najnowszych badań.


Książka jest podzielona na 8 rozdziałów, każdy z nich obala mity danego rodzaju. Z pierwszego rozdziału dowiemy się jakie mity wyszły już z obiegu, bo przecież niewiele osób wierzy w to, że „siedliskiem myśli jest serce”, a „mózg rozprowadza po ciele pneumę życiową”


 Szczególnie zaciekawił mnie mit nr 16 „Kobiety w ciąży tracą rozum”, zszokowało mnie to, że właśnie przez ten mit zdarza się, że kobiety w ciąży są gorzej traktowane- bo z założenia nie myślą. Sama w ciąży wiele razy czułam zmęczenie, które wpływało na moje funkcjonowanie, ale z pewnością nie czułam, że tracę rozum…

„(…) to, że ciąża ma głęboki wpływ na mózg i funkcje umysłowe kobiet wydaje się coraz pewniejsze. Ale pogląd, że jest to wyłącznie negatywny wpływ to mit, który właśnie jest obalony (…)” („Mózg 41 największych mitów. Ch. Jarrett str. 111)

 
Bardzo interesujący jest również mit nr 31 „od Google’a zgłupiejesz, zwariujesz albo jedno i drugie naraz”- dotyczy przecież właśnie nas, dla których Internet i wujek Google to codzienność i norma. No i pewnie zdarzyło się Wam słyszeć powyższe zdanie.


Takich ciekawych przykładów mogłabym przytoczyć więcej, bo jest ich aż 41- właśnie tyle mitów dotyczących mózgu autor opisuje w swojej książce. Jest to pozycje, po którą z pewnością warto sięgnąć, jest napisana w ciekawy i przystępny sposób. Do tego bardzo wciąga i czyta się ją szybko, a dzięki zdobytej z niej wiedzy można zabłysnąć wśród znajomych.

Komentarze

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka