W pałacu u tureckich sułtanów, czyli "Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego" John Freely

Należycie do fanów serialu "Wspaniałe stulecie" - tak, jak ja ? Jeśli tak, to w dzisiejszym wpisie chcę Wam przybliżyć książkę, którą musicie koniecznie przeczytać. Mowa o książce "Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego" John Freely. Autor opisuje siedemset lat życia sułtanów i dworu w pałacu.Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego
 • autor: John Freely
 • tłumaczenie: Anna Sak, Justyn Hunia
 • książka wydane przez Wydawnictwo Znak literanova, dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa TUTAJ
 • ilość stron 386
 • miękka okładka
 • ISBN 978-83-240-3724-7

 Akcja książki toczy się w pałacu Topkapi, który był siedzibą sułtanów i to właśnie tutaj wszystko się zaczynało i kończyło. Autor w sposób dość szczegółowy opisuje życie i otoczenie poszczególnych władców osmańskich. W książce znajdziemy dokładne opisy pałacu, poszczególnych komnat, tego jak wyglądał dzień sułtana - wszystko opisane jest w sposób chronologiczny i zgodny z tym, jak to wyglądało. Dla jednych może być tych opisów zbyt wiele - dla mnie stanowiły one idealne tło do wydarzeń, o których czytamy w książce - dzięki tak szczegółowym  i dokładnym opisom - czytając tą książkę mamy wrażenie, że przenosimy się w czasie i jesteśmy w pałacu wraz z jego mieszkańcami. 


Autor pozwala nam nie tylko poznać zasady panujące w pałacu, które dla nas - ludzi współczesnych, mogą okazać się całkowicie niezrozumiałe - w czasach panowania dynastii osmańskiej wśród następców tronu panowała walka o objęcie tronu, dlatego brat zabijał brata lub po objęciu władzy przetrzymywał go w klatce czy lochu, tak naprawdę ze strachu o swoją pozycję i władzę. W książce znajdziemy wiele intryg, zabójstw i walki, ale również "prawdziwego życia", bo wczytując się głębiej zauważamy, że sułtani to zwykli ludzie, którzy mają swoje przyzwyczajenia, wady i zalety - tylko przyszło im żyć pełniąc najważniejszą funkcję w Imperium Osmańskim, co wcale nie było dla nich łatwe - każda ich decyzja niosła za sobą daleko idące konsekwencje. Dużą rolę odgrywały tutaj kobiety sułtanów - matki, żony i nałożnice, ich wpływ na władców był ogromny i wielokrotnie to one stały za decyzjami sułtanów. 


Książka z pewnością jest bardzo wciągająca i ciekawa. Napisałam wyżej, iż jest to książka polecana szczególnie wszystkim fanom popularnego tureckiego serialu "Wspaniałe stulecie", ale z pewności zainteresuje ona wszystkich tych, którzy chcę lepiej zrozumieć władców Turcji - to co ich ukształtowało i co nimi kierowało. Dotyczy to nie tylko byłych władców z dynastii osmańskiej, ale również tych, którzy rządzą tym krajem obecnie. 

Komentarze

 1. Serialu nie oglądam ale lubię tego typu książki. Wpisuję ją na listę zakupów :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki tego typu więc na pewno przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie oglądałam ani jednego odcinka serialu, bo to zupełnie nie moje klimaty. Podobnie chyba z książkę, jednak przyznaję, że ma piękną okładkę

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się bardzo ciekawa:)
  www.ladymademoiselle.pl/

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie ksiązki, chętnie sięgnę po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nigdy nie sięgnęłabym po taką książkę. Ale Twoja recenzja mnie zachęciła. Co prawda "Wspaniałego stulecia" również nie widziałam, ale w końcu trzeba wyjść poza schematy i ulubione gatunki, by odkryć coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, warto czasem sięgnąć po książkę o zupełnie innym charakterze, niż te, które zazwyczaj czytamy, bo może się okazać, że odkryjemy w sobie nowe pasje i zainteresowania

   Usuń
 7. Bardzo lubię historie, które są oparte na historii. Nie czytam ich zbyt wiele, bo mój ulubiony gatunek jest zdecydowanie inny, ale co jakiś czas chętnie po nie sięgam.
  Ja ze swojej strony polecam "Pozdrowienia z Korei". Opowieść współczesna, o dziennikarce, która jako wykładowca trafia na uniwersytet w Korei Północnej i stamtąd opowiada historię całego pobytu, o mentalności młodych Koreańczyków czy cenzurze. Bardzo wciągająca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, warto czasem sięgnąć po coś zupełnie innego, niż czytamy zazwyczaj, by nie wpaść w czytelniczą rutynę

   Usuń
 8. Jakie piękne fotografie w środku. Mnie taką tematyką nie wciąga, ale moja mama uwielbia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już dałam tą książkę teściowej do przeczytania, bo ona uwielbia serial wspaniały stulecia i jak tylko jej o niej wspomniałam wcześniej, to chciała ją przeczytać

   Usuń
 9. Muszę przyznać, że zapowiada się na ciekawą lekturę :) Normalnie bym pewnie po nią nie sięgneła, ale może jednak ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się przekonać i ją przeczytać, pozwala spojrzeć na niektóre sprawy inaczej

   Usuń
 10. Lubię takie książki. Rozbudzają ciekawość świata i dają chwilę oddechu od naszej codzienności. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzień dobry, miło mi poinformować, że wpis ten ukazał się dzisiaj na portalu PatiCafe.pl, pozdrawiam Patrycja :)

  OdpowiedzUsuń
 12. O to musi być ciekawe, kiedyś mnie ten temat bardzo interesował i bardzo chciałabym zobaczyć Tokapi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka pomoże Ci się tam przenieść na moment ;)

   Usuń
 13. Fanką serialu nie jestem, ale oglądałam kilka odcinków bo rodzice to katowali 😉 Temat bardzo ciekawy, lubię takie historie o odmiennych kulturach. Tym bardziej że jest tam tak wiele zadziwiających aspektów, jak właśnie to zabijanie braci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest wiele rzeczy, które dla nas wychowanych w innej kulturze są szokujące

   Usuń
 14. Miałam okres, że dzień bez "Wspaniałego stulecia" był dniem straconym ;) także książka jak najbardziej dla mnie, dzięki za recenzję, bo na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, mam nadzieję że spodoba Ci się tak jak mi.

   Usuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka