Założenie własnej firmy - co trzeba zrobić, żeby rozpocząć własną działalność gospodarczą ?

Pewnie wiele z Was myślało o tym, żeby założyć własną firmę, często jest tak, że mamy już pomysł, ale nie wiemy jak się do tego zabrać. Zresztą chyba nie tylko mnie przeraża biurokracja, ogrom papierów do wypełnienia, spraw do załatwienia w różnych urzędach itd. W dzisiejszym wpisie chcę Wam przybliżyć formalności związane z założeniem działalności gospodarczej, a także - na końcu wpisu znajdziecie podpowiedź - co zrobić, gdy nie dajemy sobie sami rady z tymi formalnościami.


Nazwa firmy
Gdy zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą, to w jej nazwie musi być zawarte nasze imię i nazwisko - jest to wymóg konieczny. Co do samej nazwy - nie jest to łatwa sprawa, bo przecież ważne, żeby była łatwa do zapamiętania, charakterystyczna i wyróżniająca się na tle konkurencji. Ważne, aby nie było już istniejącej firmy o takiej samej nazwie, a już tym bardziej zajmującej się tym samym, czym my zamierzamy się zajmować, bo będziemy z nimi cały czas kojarzeni i porównywani. Ciężko będzie nam się również wybić jeśli chodzi o pozycjonowanie strony internetowej, itp.

PKD - Kody Działalności Gospodarczej
Kody Polskiej Klasyfikacji Działalności - wybierając je musimy wskazać czym nasza działalność będzie się zajmować. Nie ma ograniczeń co do ilości wybranych kodów, ani ich powiązań, dlatego można wpisać ich bardzo dużo.


Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
Ten wniosek jest niezbędny do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej - często wiążę się on ze złożeniem wniosków o nadanie numeru NIP, REGON i zgłoszenie płatnika w ZUSie, ponieważ te rzeczy są wymagane przy składaniu tego wniosku.

Odwiedzamy ZUS
Kolejny krok to odwiedzeniu ZUSu i ubezpieczenie - jest możliwość opłacania tzw. małego ZUSu, gdy zakładasz działalność po raz pierwszy. Aby skorzystać z tej ulgi należy złożyć odpowiedni wniosek.

Odwiedzamy Urząd Skarbowy
Odwiedzamy go, gdy chcemy zostać płatnikiem VAT - nie jest to warunek konieczny.


Gdy załatwimy powyższe formalności i otrzymamy komplet dokumentów potwierdzających wpisy  do poszczególnych rejestrów - mamy już swoją własną jednoosobową działalność gospodarczą.


Wydaje się to dość skomplikowane niestety - co wiele osób zniechęca, aby w końcu spełnić swoje marzenie i założyć własną działalność gospodarczą. Jest na to świetne rozwiązanie - skorzystać z usług firmy zajmującej się pomocą w takich sytuacjach.  Firma omnioffice.pl świadczy usługę założenia działalności gospodarczej osobie fizycznej. Załatwi za nas wszelkie formalności, takie jak przygotowanie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - w tym załatwi za nas wnioski o NIP i REGON, a także sprawy w ZUSie, w tym o skorzystaniu z preferencyjnej stawki ZUS. Jeśli nie będziemy czegoś wiedzieć czy rozumieć to możemy się z nimi skonsultować.  

Macie swoją działalność gospodarczą ? 
Myśleliście o jej założeniu ?

Komentarze

 1. Chcę kiedyś założyć swoją własną firmę, więc na pewno poradnik mi się przydała :) Słyszałam jeszcze też o Inkubatorach Przedsiębiorczości, które pomagają młodym firmom uporać się z rozliczeniami i formalnościami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś kiedyś słyszałam o tych inkubatorach, ale nie znam szczegółów...

   Usuń
 2. Ja póki co na DG się nie piszę, wolę kończyć pracę i mieć z głowy, a nie myśleć o tym 24h... Może kiedyś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, gdy ma się własną działalność to trzeba o niej myśleć przez 24 godziny na dobę

   Usuń
 3. Własna działalnosc jest moim celem na najblizsze miesiace/lata. Formalnosci urzedowe mnie nie przerazaja bardziej ta cała koncepcja marketingowa i budowanie strategi oraz opracowywanie grupy docelowej i marketing on-line.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, założenie własnej działalności to dopiero pierwszy krok, potem trzeba myśleć jak ten własny biznes rozkręcić

   Usuń
 4. Ja bym zaczął od wyjaśnienia ludziom, że najważniejszy jest pomysł i przekonanie. Oczywiście wiem, że to nie o tym miał być tekst, ale bez tego ani rusz. Dzięki za pozostałe informacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą, najważniejszy jest pomysł i nasza wiara w niego, a o to zawsze najtrudniej, bo zazwyczaj nie wierzymy w siebie

   Usuń
 5. Tak, to prawda! Założenie i prowadzenie firmy wydaje się wyjątkowo skomplikowane, ale mam wrażenie, że to przez brak edukacji w tym zakresie - podstawy przedsiębiorczości, które miałam w szkole średniej, to w tej kwestii śmiech na sali, dużo z tego nie wyniosłam... ;)

  Uściski!

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam, jak zakładałam firmę, długi i intensywnie myślałam nad nazwą :)))
  niby nic, ale ważna rzecz!!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwa to bardzo ważna rzecz, bo przecież będzie nam towarzyszył przez cały czas

   Usuń
 7. Naprawdę fajnie i prosto to wytłumaczyłaś. Trochę trzeba się nachodzić, ale jeśli ktoś wie mniej więcej, co ma załatwić, to zawsze łatwiej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Może kiedys o tym pomysle, ale teraz wole miec pracodawce, wracac po 8 godzinach do domu i spedzac czas z najblizszymi. Własna firma to jednak wyrzeczenie. Karola Jusin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Własnej firmie trzeba poświęcić dużo czasu i pracy

   Usuń
 9. Ja założyłam swoją działalność, szkoda tylko że nie jest brana pod uwagie do kredytu :/

  OdpowiedzUsuń
 10. dobry post przydatny:) i ja o tym myślę

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawym pomysłem na wypróbowanie swojej działalności są także Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja już mam to za sobą i pewnie przed sobą, bo pierwsza firma już zamknięta ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Korzystnie jest też założyć działalność gospodarczą pracując jednocześnie na etacie, wówczas opłacamy tylko składkę zdrowotną zus :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tez od jakiegos czasu mysle nas zalozeniem swojej firmy. Tylko nie wiem jaka zalozyc żeby przynosila korzyści. Kreci mnie organizowanie imprez: wesel itd, dekorowanie sali, stolow. Troche mam juz doswiadczenie w tym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może warto spróbować, coraz więcej osób szuka kogoś kto zorganizuje taką uroczystość za nas ;)

   Usuń
 15. Słyszeliście może o faktoringu dla nowych firm? Bardzo fajna sprawa, polecam każdemu :) –

  OdpowiedzUsuń
 16. Faktoring wcale nie jest tak dobrym rozwiązaniem jakby się każdemu mogło wydawać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka