Co zrobić, gdy mamy za dużo książek - jak się ich pozbyć ?

Książki - jedni je uwielbiają i kochają, inni sięgają po nie, gdy muszą... Ja należę do tej pierwszej grupy. W moim domu jest bardzo dużo książek, niestety wręcz za dużo, bo nie mam już gdzie ich trzymać i co z nimi zrobić. Niby fajnie jest mieć dużą, piękną biblioteczkę, bogatą w ciekawe książki, ale czy nie jest też tak, że często się sięgamy po daną książkę jeden jedyny raz, a później już  tylko stoi na półce i się kurzy ?  U mnie tak to trochę wygląda, plus dodatkowo po prostu nie mam miejsca na przechowywanie takiej ilości książek, z których nie korzystam. Właśnie dlatego postanowiłam zrobić porządki w mojej biblioteczce i zostawić tylko te książki, na których mi naprawdę zależy.Jaki książki zostawić podczas porządków w biblioteczce ?
 • te, które wywarły na nas duże wrażenie i z pewnością jeszcze do nich wrócimy
 • te, które są prezentem i mają dla nas dużą wartość sentymentalną
 • poradniki, które dotyczą "naszych" spraw i jeszcze mogą się przydać
 • te, które czekają na przeczytanie i zamierzamy je w końcu przeczytać
 • te, które będą nam przydatne w pracy 
 • klasyki literatury

Wszystkich pozostałych warto się pozbyć, jeśli przekładamy je tylko z miejsca na miejsce, osiada na nich kurz, a tak naprawdę są one po nic. Tylko po to, aby leżały na półkach i żeby inni widzieli, że je mamy - tylko po co nam to ? 


Co zrobić z niepotrzebnymi książkami ?
 • rozdać po znajomych i rodzinie - warto zapytać się najbliższych, czy nie chcieliby jakichś książek z naszej kolekcji
 • wziąć udział w wymianie książek - ale wymienić się tylko na takie pozycje, które i tak chcieliśmy kupić, przeczytać, żeby znów nie zagracić sobie biblioteczki 
 • wystawić je na aukcjach internetowych - jednak jest to dość czasochłonne i często ciężko jest sprzedaż wszystkie książki
 • jeśli chcemy jednorazowo sprzedaż - czyli pozbyć się dużej ilości zalegających nam książek, to warto pomyśleć o innym rozwiązaniu - doskonały w tym przypadku wydaje się być skup książek - są firmy, które zajmują się tym profesjonalnie. Nie trzeba nic robić - to oni mogą przyjechać do domu i odebrać od Was książki, wcześniej można podesłać zdjęcia i tytuły w celu wyceny. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie, szczególnie, gdy zależy nam na tym, aby książek pozbyć się w krótkim czasie.

Jak to jest u Was ? 
Puszczacie książki dalej w obieg, czy  zawalają Wam każdy kąt w mieszkaniu ? 
Może macie jakieś inne sposoby na pozbycie się niepotrzebnych książek? 

Komentarze

 1. Ja wymieniam sie lub sprzedaje z rodakami na obczyznie. Mieszkajac za granica, polskie ksiazki sa tak pozadanym towarem jak kartki na czekolade w czasach PRL :)

  OdpowiedzUsuń
 2. He he ja zbieram książki. Mam ich dopiero kilka tysięcy więc wszystko przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne pomysły :D Zazwyczaj wymieniam się na inne tytuły albo daję mojej Mamie, która pochłania je w takiej ilości jak ja:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I super, ja też często daje książki dalej mojej mamie

   Usuń
 4. ja korzystam z wymian blogowych i chętnie puszczam swoje książki dalej:)

  OdpowiedzUsuń
 5. A można je oddać do biblioteki? Bo sama się nad tym zastanawiałam :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurcze no właśnie, sama nie wiem czy tak można, ale to jest świetna opcja

   Usuń
 6. Ja mieszakajac za granica zazwyczaj mam ksiazki w jezyku niemieckim, a po przeczytaniu czasem uda sie zaniesc do Brockenhaus albo specjalnej kawiarni gdzie sa ksiazki. Albo po prostu dac np. do Domu dziecka lub Domu seniora :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetne opcje na pozbycie się zalegających książek i dacie im nowego życia u kogoś innego

   Usuń
 7. Staram się puszczać dalej, zamieniam się zazwyczaj :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jestem uzależniona od moich książek, kocham je i nie umiem się przemóc by je oddać. Mam chyba (z 600) 5 takich, które rzeczywiście są tak okropne, ze mam ochotę się ich pozbyć. Jednak ja bardzo często powracam do książek dawniej przeczytanych, więc nie ma tak, ze są na półce i to już ich koniec ;)

  tysiac-zyc-czytelnika.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. ja często sprzedaję lub się wymieniam. Obecnie mam w planach książkę "Nowa wojna klimatyczna". Autor porusza w niej ciekawy i istotny temat, dlatego myślę, że warto ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka