Skuteczna ochrona przed potem. Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?

  *wpis sponsorowany - reklama garnier *

Skuteczna ochrona przed potem. Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością? 

Wydzielanie potu jest naturalną, fizjologiczną czynnością. Mimo to nadmierne wydzielanie potu może być też bardzo kłopotliwą dolegliwością. Żółte plamy na ubraniach, nieprzyjemny zapach oraz pojawiające się na naszej skórze krople wody są często powodem do wstydu. Osoby, które się z tym borykają mogą unikać kontaktów towarzyskich lub stresować się w sytuacjach, w których czują się nieświeżo. Na szczęście można sobie z tym skutecznie poradzić. 

Jak pracują ludzkie gruczoły potowe?

Przez gruczoły potowe wydalane są z organizmu woda, sole mineralne oraz produkty przemiany materii. Ich rola jest zatem bardzo ważna, ponieważ pozwala zachować równowagę i chroni ciało przed nadmiernym przegrzaniem. Nadmierne pocenie w sytuacjach takich jak upalne lato, wysiłek fizyczny, czy gorączka jest zupełnie naturalne. Poprzez większe parowanie obniża się temperatura ciała i organizm mimo niekorzystnych warunków może nadal sprawnie funkcjonować. Jednak w neutralnych warunkach obfita wydzielina i jej przykry zapach są problematyczne.

Nadmierna potliwość. Jak z nią walczyć? 

Aktywność gruczołów potowych można regulować zarówno naturalnymi sposobami, jak i środkami chemicznymi. Pomaga zakładanie lekkiej odzieży oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto zatem zawsze mieć przy sobie butelkę wody i popijać ją małymi łykami. Wielu osobom pomaga też lekkostrawna dieta. Gdy żołądek nie jest przeciążony, to lepiej radzi sobie z termoregulacją.

Skuteczną ochronę zapewniają też antyperspiranty. Produkty takie jak Garnier nie tylko regulują pracę gruczołów potowych, ale również niwelują nieprzyjemny zapach potu. Chronią także ubrania przed powstawaniem nieestetycznych, żółtych plam. Wystarczy rozprowadzić je na powierzchni skóry i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Silniejsze preparaty działają nawet do 24h. 

Jeśli drogeryjne środki okażą się zbyt słabe pomocne mogą być blokery potu. Zawarte w nich sole silnie ograniczają działanie gruczołów potowych. Należy jedynie pamiętać, aby co jakiś czas robić przerwy w ich stosowaniu, aby nie zaburzyć termoregulacji organizmu. 

Co może ograniczyć wydzielanie potu i nieprzyjemny zapach? 

Wydzielanie potu mogą wzmagać zarówno niekorzystne warunki, jak i cechy indywidualne. Czasami jest to też objawem pewnych chorób. Nadczynność tarczycy, czy zmiany hormonalne mogą cechować się nadmiernym poceniem. Jeśli masz podejrzenia, że może to być przyczyną Twoich problemów, skontaktuj się z lekarzem. 


Komentarze

  1. Ciekawy post. Kiedyś chętnie sięgałam po antyperspiranty Garnier.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka