Komiks – sposób na rozpoczęcie przygody z czytaniem

 W pewnym momencie rodzice stają przed zadaniem, jak zachęcić dziecko do czytania. Sposobów jest wiele. Jednym z nich jest podsunięcie dziecku komiksu. Nie mówimy jednak o książeczkach z grafikami, te bowiem mogą zniechęcić malucha zbitymi blokami tekstu, a raczej prawdziwymi powieściami graficznymi dla najmłodszych czytelników.

Choć nie każdy by się z tym zgodził, można śmiało stwierdzić, że z lektury komiksu dziecko może wynieść równie dużo, ile wynosi z czytania zwykłych książek. Komiksy mogą nie tylko rozwijać umiejętność czytania ze zrozumieniem, lecz także pomóc dostrzegać najważniejsze wartości, takie jak przyjaźń, rodzina czy moralność. Ponadto są idealnym sposobem na zabicie nudy.

Mój pierwszy komiks

Z pomocą rodzicom przychodzi wydawnictwo Egmont, które zdecydowało się na wydanie serii Mój pierwszy komiks 5+ dedykowanej najmłodszym czytelnikom. Jak zauważa wydawca, są to komiksy przeznaczone do wspólnej lektury przez dzieci i dorosłych. Sprawdzą się również idealnie w sytuacji, gdy rodzice chcą podsunąć dzieciom pierwszą książkę do samodzielnego czytania.

Ich niezaprzeczalną zaletą jest stosunkowo duża ilość grafik względem tekstu. Dzięki temu dziecko nie czuje się przytłoczone słowami i jednocześnie jest pewnym stopniu zmuszone do obcowania z nimi. Plusem jest również różnorodna tematyka. W serii pojawiają się takie opowieści jak Bartłomiej i Karmelek, Opowieści z Bukowego Lasu czy O czym szumią wierzby? Dzięki temu prawdopodobnie każdy maluch znajdzie wśród wydawanych tytułów coś dla siebie.

Dla ambitniejszych

Niektórzy jednak nie chcą, by dzieci rozpoczęły przygodę z czytaniem od tak prostych pozycji. Nie jest to problemem, dla takich osób również znajdą się odpowiednie tytuły. W ofercie wydawnictw znajduje się wiele niebanalnych komiksów przeznaczonych dla dzieci. Zaczynając od tytułów klasycznych, takich jak Kaczor Donald, Smerfy czy Kajko i kokosz, poprzez współczesne wersje tych opowieści, na przykład Czarodzieje i ich dzieje oraz Myszka Miki. Horrifikland. Przerażająca przygoda, aż do całkowicie nowych tytułów, czyli Czaroliny, Fibi i jednorożca czy Pamiętników Wisienki. Niezależnie od interesujących dziecko i rodzica zagadnień, wśród komiksów znajdzie się coś odpowiedniego.

Pod względem tematyki także jest w czym wybierać. Miłośnicy piłki nożnej mogą zaczytać się w serii Louca. Osoby pragnące poczytać o grupie przyjaciółek z niezwykłymi mocami mogą sięgnąć po wznawianą aktualnie serię WITCH. O siostrzanych relacjach można przeczytać w Sisters. Relacje ze zwierzętami zaś rozwijane są w komiksie Kamila i konie. 

Idealne na początek

Komiksy dla dzieci są idealnym rozwiązaniem na rozpoczęcie przez maluchy przygody z czytaniem. Na rynku wydawniczym znajduje się mnóstwo pozycji, spośród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jedne są fantastyczne, inne realistyczne. Niektóre opowiadają o relacjach rodzinnych, pozostałe o relacjach z rówieśnikami czy zwierzętami. Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że wszystkie pomagają dziecku rozwijać się, dostrzegać w życiu ważne wartości, budować relacje, a także po prostu przeżyć niezwykłą przygodę.

 #wpis sponsorowany

Komentarze

 1. Komiksy dla dzieci są naprawdę świetne i pieknie wydane przez wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się to, że są wydawane też komiksy dla kilkulatków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bieżących trendów komiksowych nie znam, ale pamiętam komiksy z własnego dzieciństwa. Dobrze się je czytało. Najbardziej lubiłam Czarodziejkę z księżyca i Kaczora Donalda

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością warto uczyć dzieci, że czytanie książek ma sens i w dodatku jest ogromną frajdą. Dzięki za ten wpis na blogu. Powodzenia życzę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka