Jak rozpoznać u siebie nerwicę oraz jak ją leczyć?

 Na pewno każdy z nas słyszał o takiej chorobie jak nerwica. Jej inną nazwą jest zaburzenie lękowe. W nerwicach jest ten problem, że możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju nerwicami. Każda z nich wyróżnia się na całe szczęście charakterystycznymi objawami. Sprawdźmy, po jakich objawach można rozpoznać u siebie nerwicę oraz jakiemu leczeniu się poddać. Zaczynajmy.

Zwróć uwagę na te objawy

Na pewno przy nerwicy bardzo często występuje poczucie niepokoju, jak i lęku. Do tego dochodzą także dosyć niepokojące myśli oraz objawy fizyczne. Mowa, chociażby o szybszym biciu serca, czy też o napięciu mięśniowym. Objawy bardzo silnej nerwicy, która występuje już w stanie dosyć zaawansowanym, wychodzą poza sferę psychiczną. Nerwica w takim stadium wywołuje ataki paniki, które mogą być błędnie interpretowane. Często objawy silnej nerwicy można pomylić z zawałem serca, zaburzeniami pamięci, czy też myślami samobójczymi.

Jak leczyć nerwicę?

Nerwica jest naprawdę bardzo poważnych schorzeniem. Nie da się ukryć, że z nerwicą nie da się normalnie żyć. Świetnie zdajemy sobie z tego sprawę. Każda osoba, która przypuszcza u siebie nerwicę, chce się jak najszybciej pozbyć. Pytanie tylko, jak można tego dokonać? Sprawdźmy, jak leczyć nerwicę.

Leczenie farmakologiczne

Na pewno na nerwicę, jak i na innego rodzaju choroby pomagają różnego rodzaju leki. W przypadku nerwicy nie powinniśmy jednak podejmować się żadnego leczenia na własną rękę. Nerwicę się leczy lekami przeciwlękowymi, czy też lekami przeciwdepresyjnymi. Na rynku polskim istnieje około trzydziestu preparatów, które w walce z nerwicą są naprawdę pomocne. Lekarz ma naprawdę szeroki wybór leków na nerwicę. Większość z nich jest naprawdę skutecznych. Większość lekarzy jest zdania, że leczenie farmakologiczne powinno być połączone z innego rodzaju formami leczenia.

Pójście na psychoterapię

Na pewno leczenie nie obejmuje jedynie podawania lekarstw. Kolejnym dobrym pomysłem jest psychoterapia. Oddziałuje ona bezpośrednio na przyczynę zaburzenia, a także dokonuje zmiany na poziomie samych sposobów odbierania otoczenia. Psychoterapia oferuje uzyskanie wsparcia ze strony terapeuty. Razem pracuje się nad istotą problemu. Leczenie w formie psychoterapii pozwala na wyrwanie się z nerwicowego błędnego koła.

W przypadku lękowych zaburzeń sporą popularnością cieszy się terapia, na której pacjent uczy się reakcji na trudne sytuacje. Podczas leczenia poznaje się wszelkie techniki opanowania stresu. Dzięki psychoterapii można osiągnąć wewnętrzną równowagę, co jest naprawdę bardzo ważne.

Podczas psychoterapii można także kwestionować założenia pacjenta, a także zachęcać go do przetestowania wszelkich wyobrażeń dotyczącej konkretnej sytuacji. Co to daje? Na pewno udaje się pozyskać nowe doświadczenia, które są absolutną podstawą powstawania zachorowańbardziej funkcjonalnych.

W tymże procesie bardzo ważny jest trening nowych umiejętności. Bycie asertywnym wcześniej, czy też później się przyda. Jeśli ta chwila nie nastąpi podczas terapii, to na pewno później już umiejętności te przydadzą się.

Leczenie nerwicy domowymi sposobami

Wiemy już, że farmakologia oraz psychoterapia są pomocne w leczeniu nerwicy. Wiemy także, że się wzajemnie nie wykluczają. Jednak okazuje się, że nie bez znaczenia są działania, które dodatkowo podejmuje osoba mająca nerwicę i zmagająca się z nią cały czas.

Niezmiernie ważny jest zdrowy tryb życia. Nasz umysł, ciało oraz wspomniany już styl życia wpływają na siebie w sposób nieustanny. Na naszym psychicznym samopoczuciu odbija się to, czy się wysypiamy, czy też prawidłowo się odżywiamy. Bardzo ważnym krokiem jest to, aby osoba, która się leczy na nerwicę, sama potrafiła zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Mowa tutaj nie tylko o dbaniu o umysł, ale także o ciało, samoocenę, jak i kontakty z innymi bliskimi. Nie ma sensu zamykać się ze swoim problemem w czterech ścianach. Wiele osób zmagających się z nerwicą, decyduje się na picie ziół. W sklepach zielarskich znajdziemy mnóstwo mieszanek, które na nerwicę świetnie działają. Mało kto wie, ale zioła nie zawsze można pić na własną rękę. Gdy zażywamy leki, to pamiętajmy, że niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje z nimi, a to może być bardzo niebezpieczne.

Osoby mające nerwicę, cały czas czują u siebie bardzo duże napięcie. Nauka relaksu oraz odpoczynku to świetna metoda terapii. Dzięki temu można dosyć natrętne myśli przekierowywać w całkiem inną stronę. Oderwanie się od swojej szarej rzeczywistości jest niesamowicie ważne.

Pomocny okazuje się także właściwe oddychanie. Sprawdza się u osób, które mają ataki paniki, czy też wpadają w hiperwentylację. Dzięki prawidłowemu oddechowi można przywrócić odpowiedni rytm pracy naszego serca.

Wsparcie najbliższych osób

W przypadku większości chorób, a na pewno już tych psychicznych, bardzo dużą rolę odgrywa wsparcie bliskich osób. Bez tego wsparcia jeszcze trudniej jest pokonać wszelkiego rodzaju trudności. Osoby chore bez kontaktu z innymi mogą popaść w izolację. Podczas takiej izolacji można się totalnie zatracić. Wówczas myśli się jedynie o swojej chorobie, co nie prowadzi do niczego dobrego. Jednak dzięki ludziom otaczających chorego, którzy są życzliwi, można wyjść z tej niepokojącej choroby. Nic nie odchodzi, jak ręką ujął, ale z czasem na pewno tak się stanie. Kontakty z innymi osobami pomagają na walkę z lękowymi zaburzeniami, ale także mają działanie stricte terapeutyczne.

Osoby, które nie mają bliskich osób, to mogą się pokusić się o poznanie osób podczas psychoterapii. Czasami zaprzyjaźnienie się z osobami, które mają podobne problemy, jest bardzo ważne i cenne. Jak to się mówi "przyjaciół poznaje się w biedzie". Osoby, które poznamy w takim, a nie innym momencie naszego życia. Najczęściej pozostają z nami na długie, długie lata. Mogą się okazać w przyszłości prawdziwymi przyjaciółmi. Nie da się ukryć, że po części właśnie na to liczymy.

Nerwica bywa bardzo podstępna. Czasami wydaje się, że mamy tę chorobę już za sobą, a nieoczekiwanie pojawiają się poważne objawy.

 #wpis sponsorowany

Komentarze

instagram @lifebymarcelka