"Żyj lepiej, kochaj mądrzej" - książka Philipa G. Zimbardo i Rosemary K. M. Sword

"Wyobraź sobie, że możesz wyzwolić się od całego zła, jakie spotkało Cię w życiu (...)"

Tak najkrócej można określić przesłanie książki "Żyj lepiej, kochaj mądrzej" Philipa G. Zimbardo i Rosemary K. M. Sword, którą ostatnio miałam okazję poznać bliżej. Tych dwóch psychologów napisało książkę na podstawię najczęstszych problemów swoich pacjentów - tym samym wychodząc z założenia, że skoro dane problemy dotykają tak dużej liczby osób, to warto pokazać im z czego one wynikają i dlaczego warto zmienić swoje nastawienie, swój punkt widzenia. Żyj lepiej, kochaj mądrzej

 • Jak uwolnić się od przeszłości, cieszyć się teraźniejszością i tworzyć idealną przyszłość
 • Tytuł oryginalny: Living and Loving Better with Time Perspective Therapy
 • Autor: Philip Zimbardo, Rosemary Sword
 • Tłumacz: Olga Siara
 • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN, książkę można kupić na stronie wydawnictwa PWN TUTAJ
 • Typ oprawy: twarda


W pierwszych rozdziałach książki autorzy odnoszą się do tego, jak ważna jest nasza perspektywa postrzegania czasu. Okazuje się, że ma ona bardzo duży wpływ na nasze życie i na nasze relacje z innymi ludźmi, szczególnie z tymi toksycznymi, którzy mają na nas zły wpływ.

Rozdział "Dręczyciele i ich ofiary" otwiera nam oczy na wiele spraw, które czasem postrzegamy zupełnie inaczej, niż ma to miejsce w rzeczywistości. W tej części książki pojawiają się przykłady różnego rodzaju dręczenia - m.in. tego w szkole czy w pracy, znajdziemy tu również podpowiedzi co do tego, jak rozpoznać, że ktoś jest ofiarą dręczyciela. Jest to ciężki rozdział, ale pozwala uzyskać właściwy punkt widzenia w tej sprawie.

Każdego rodzica dotyczy rozdział dotyczący wychowywania dzieci - autorzy przytaczają najczęstsze obawy rodziców, zarówno dotyczące dzieci, jak i tego, jak bardzo ich pojawienie się na świecie wpłynęło na ich relacje.

Podsumowanie całości stanowi ostatni rozdział: "szczęście i życie, które ma sens" - stanowi idealne podsumowanie całości i uwieńczenie. Autorzy pokazują jak szukać sensu życia, jak cieszyć się z życia i przekazują swoją definicję szczęścia.


Książkę czyta się bardzo dobrze, jest napisana w przejrzysty sposób, znajdziemy w niej wiele przykładów, które pozwalają lepiej zrozumieć dany problem. Wniosek, który wyciągniemy po przeczytaniu książki "Żyj lepiej, kochaj mądrzej" jest taki, że kluczową rolę w naszym podejściu do życia odgrywa nasze nastawienie i nasze postrzeganie czasu - przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, bo prawda jest taka, że to my sami kreujemy swoje życie i swoje szczęście... 

Komentarze

 1. No właśnie, na nasze szczęście wpływ mamy tylko my :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie mądrzejsze książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na bardzo wartościową, pouczającą książkę. Chyba zrobię do niej podejście ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie, nasze nastawianie ma znaczenie i jak jak mówi NIck Vujic "Postawa to podstawa".

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka