Budowanie pozytywnej samooceny - Program DOVE Self- Esteem

O tym, jak ważne jest poczucie własnej wartości nie muszę Wam pisać, bo teoretycznie wie o tym każda z nas. Niestety w praktyce wygląda to różnie i często nasza samoocena jest niska, nie doceniamy siebie, a później przekazujemy takie nastawienie naszym córkom. Z badań prowadzonych przez markę DOVE wynika, że aż 81% nastolatek w Polsce nie ma wysokiej samooceny.

Marka DOVE postanowiła walczyć z tym problemem i stworzyła program „Dove Self-Esteem- Budowanie pozytywnej samooceny”, który jedst realizowany od 2004 roku. Do tej pory wzięło w nim udział 139 krajów na całym świecie, obecnie wystartowała pierwsza polska edycja tego światowego projektu.Obecne czasy nakładają na dziewczęta pewnego rodzaju presję bycia piękną (odczuwa ją aż 53% dziewczynek na całym świecie), co sprawia, że brakuje im pozytywnej samooceny i pewności siebie, do tego czują się źle we własnym ciele. Wszystko to sprawia, że 8 na 10 dziewcząt nie angażuje się społecznie, a w przyszłości będą miały problemy z asertywnością.

Dużą rolę w budowaniu pozytywnej samooceny u dziewcząt odgrywa najbliższe otoczenie, najbliższa osoba, właśnie dlatego tak ważna jest relacja matki z córką. Dla dziewczynki to właśnie mama jest wzorem do naśladowania, to jaką postawę ona reprezentuje, czy ma wysokie poczucie własnej wartości i pozytywną samoocenę wpływa na to, jak córka będzie postrzegała samą siebie w przyszłości. Jest to bardzo ważne tym bardziej dlatego, że łatwo jest popaść w złe schematy myślowe, w złe nastawienie, ale bardzo trudno jest z tego wyjść i odbudować poczucie własnej wartości.

Okres nastoletni jest szczególnie trudny dla dziewcząt w dzisiejszych czasach, w których Internet wyznacza niekoniecznie dobre wzorce zachowań. Właśnie dlatego tak ważna jest rozmowa i budowanie zaufania pomiędzy matką i córką już od najmłodszych lat. Nie można lekceważyć nawet najmniejszych dziewczęcych, czy nastoletnich problemów, bo dla nas mogą one wydawać się błahe, ale dla nastolatki mogą być „końcem świata”. Córka musi wiedzieć, że zawsze ma i będzie miała w swojej mamie oparcie, niezależnie od tego, co się stanie, czy co zrobi.


Dove Self-Esteem- Budowanie pozytywnej samooceny

Projekt ten jest kierowany do nauczycieli i uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Objęty został honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, a realizowany będzie w oparciu o materiały szkoleniowe, do których należą lekcje warsztatowe przeprowadzane w szkole dla uczniów oraz skierowane do nauczycieli szkolenia edukacyjne. Projekt ma na celu odpowiedzieć na jedne z największych problemów polskich nastolatków- Szkoły biorące udział w programie będą miały możliwość bezpłatnego korzystania z ciekawych materiałów edukacyjnych, które mają na celu pomóc w budowaniu pewności siebie, a także pozytywnego

Komentarze

 1. Popieram jak najbardziej :) Szkoda, że za czasów mojego szkolnictwa takich programów nie było.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjny projekt, od najmłodszych lat trzeba uczyć dzieci akceptacji i zrozumienia dla odmienności. Każdy z nas jest inny, każdy ma wady i to jest piękne! Nie ma ludzi idealnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeprowadziłam te lekcje w szkole z uczniami. Materiału jest naprawdę dużo a zadania są ciekawe i różnorodne. Również polecam!!! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako mama uroczej Matyldy muszę napisać, że bardzo dobry wpis. Wszystko, co napisałaś jest prawdą. Mam wrażenie, że to poczucie własnej wartości w dzisiejszych czasach jest mocno zdeptane. Wszędzie promuje się bycie piękną, zadbaną, finansowo niezależną. Nie bez przyczyny powstała książka "Obsesja piękna". Musimy mądrze wychowywać nasze córki, aby wiedziały jaka hierarchia w życiu jest ważna. Pytanie, czy my mamy, mamy dobrą hierarchię? A no właśnie :) Buziak, dzięki za wpis!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka