"Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku" Bernard Stiegler - czego się z niej dowiemy

W dzisiejszym wpisie chcę Wam przybliżyć książkę "Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku" Bernarda Stiegler'a. Tytuł "Wstrząsy" jest dla niej jak najbardziej odpowiedni, a o tym dlaczego tak jest dowiecie się w dalszej części postu. 


"Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku"
 • Autor: Bernard Stiegler
 • Tłumacz: Michał Krzykawski
 • Wydawnictwo Naukowe PWN, do kupienia w księgarni internetowej TUTAJ 
 • liczba stron: 567
 

Dawno żadna książka nie była dla mnie tak absorbująca - jej czytanie wymaga skupienia, nie da się jej czytać "mimochodem" czy przy okazji. Trzeba jej się w pełni poświęcić by móc ją zrozumieć. Nie czyta się jej łatwo, ale przecież to też nie o oto chodzi. Bo chodzi o to, aby czytać ją z należytą uwagą, by móc zrozumieć przesłanie autora. Bernard Stiegler to francuski filozof, który bada wpływ techniki i technologi cyfrowych na różne aspekty życia ludzi - co doskonale widzimy w tej książce.


„Jeżeli filozofia zawsze przychodzi za późno, to mimo to nigdy nie jest za późno” – czytamy we Wstrząsach. Doprawdy trudno wyobrazić sobie lepszy moment na uważną lekturę tej książki.


Książkę czyta się dość trudno, ponieważ ma ogromną ilość przypisów, które czasem sięgają połowie strony. Dodatkowo autor posługuje się fachowym słownictwem, które nie dla każdego będzie jasne. Nie mniej jednak jest to książka godna polecenia dla każdego, ponieważ autor porusza aspekty dotyczące życia nas wszystkich, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Pokazuje, że należy walczyć z głupotą, jaką często wprowadzają w nasze życie narzędzia cyfrowe, a wszystko to opiera na nowo odczytaj francuskiej i niemieckiej filozofii.

Komentarze

 1. Wygląda na "cięższą" lekturę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przy najbliższej okazji zapoznam się z treścią. Uwielbiam takie książki, jednak przy małym dziecku bardziej sprawdzają się jednak te lekkie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię czytać takie ksiązki

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekaw, czy na mnie taka książka zrobi takie samo wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś nie jestem przekonana do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie akurat rozważania to dla mnie , chętnie bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa tematyka i chyba dość ciężka.
  www.szegducha.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta przygoda czytelnicza jeszcze przede mną. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka