Władca Pierścieni – powieść, która zmieniła oblicze fantastyki

*ARTYKUŁ SPONSOROWANY *

Szaleństwo, które opanowało świat po ukazaniu się filmowej adaptacji serii książek o Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona przerosło chyba najśmielsze oczekiwaania jego twórców. Kinowa trylogia o przygodach dzielnych hobbitów Froda i Sama przyniosła nie tylko gigantyczne wpływy ze sprzedaży biletów, ale zdobyła aż 17 Oscarów, z czego 11 przypadło w udziale ostatniej z części: Władca Pierścieni – Powrót króla. I pomimo że od premiery pierwszej części miną wkrótce 23 lata, Władca Pierścieni wciąż jest ogromnie popularny zarówno wśród najmłodszych, jak i ich rodziców. Bardzo dobrze sprzedaje się seria książek o Władcy Pierścieni, jak również mnóstwo gadżetów, gier i innych przedmiotów. I temu właśnie poświęcimy poniższy tekst.


Seria książek o Władcy Pierścieni - początki

Sukces filmów nie byłby jednak możliwy bez powieści o tym samym tytule. Władca Pierścieni autorstwa J. R. R. Tolkiena powstawał łącznie przez 12 lat (1937-1949). Kiedy trafił na rynek wydawniczy, stał się ogromnym sukcesem. Książkę przetłumaczono na kilkadziesiąt języków w tym na język polski. Do polskich księgarni dotarła ona w połowie lat 60. Musiało minąć jednak aż 50 lat, zanim powieść stała się pierwowzorem do powstania filmowej trylogii, którą znają chyba wszyscy miłośnicy kina. Co ciekawe, sukces filmu spowodował, że wiele osób po raz pierwszy odkryło twórczość Tolkiena i sięgnęło po jego książki już po pojawieniu się pierwszej kinowej adaptacji. Łącznie seria książek o Władcy Pierścieni w kolejnych już wydaniach sprzedała się dotychczas (dane za rok 2023) w ponad 150 mln egzemplarzy, co stawia się na drugim miejscu na liście najlepiej sprzedających się powieści na świecie tuż za „Opowieścią o dwóch miastach” – Karola Dickensa, a wyprzedzając inne dzieło Tolkiena – „Hobbit” z 1937 roku, przeniesione na wielki ekran w roku 2012.


W czym tkwi fenomen serii książek o Władcy Pierścieni?

Na temat Władcy Pierścieni powstały setki, jeśli nie tysiące artykułów, opracowań, recenzji. Nie bez powodu, powieść Tolkiena uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury z gatunku fantasy.
Przemawiają za tym m.in.:
- niezwykła oryginalność i bogactwo opisanego przez autora świata pełnego różnorodnych ras, kultur, języków i mitologii. Pomimo ogromu wątków wszystko pozostaje niezwykle spójne,
- uniwersalna, sprawdzona historia o walce dobra ze złem, w której spotkamy najważniejsze wartości jak: przyjaźń, odwaga, poświęcenie, wolność i nadzieja.
- ogromny wpływ na kulturę i rozwój literatury fantasy. Władca Pierścieni, jak również Hobbit powstałe ponad 70 lat temu, stanowiły i nadal stanowią wzór, źródło inspiracji dla wielu pisarzy czy twórców filmów. Kto wie, ilu z nas usłyszałoby o hobbitach, orkach, elfach czy krasnoludach, gdyby nie powstał Władca Pierścieni?


Seria książek o Władcy Pierścieni dała początek do rozwoju potężnego biznesu

O ile rekordowa sprzedaż książek jest oczywiście sukcesem, to można śmiało powiedzieć, że dopiero adaptacja filmowa Władcy Pierścieni zapoczątkowała prawdziwe szaleństwo na wszelkie gadżety, pamiątki związane z tą tematyką. Dziś w sklepach możemy kupić m.in.: karty, gry planszowe, gry komputerowe, puzzle, figurki, klocki, kubki, czapki, kalendarze, koszulki, bluzy itd.


Podsumowanie

Jak widać, Władca Pierścieni to coś więcej niż powieść, która znalazła miliony nabywców i stała się podstawą do powstania trylogii filmowej. To fenomen w swoim gatunku, który na fali popularności stał się potężnym biznesem. Dziś za sprawą licznych przedmiotów nawiązujących do powieści, każdy z nas może mieć w domu, chociaż małą jej część, która stojąc np. na biurko, stale nam o niej przypomina.

Komentarze

  1. Mnie jakoś nie zafascynowała ta seria. Nie czuję potrzeby oglądania czy czytania. Nie mniej doceniam, że są ludzie którzy ją lubią.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja akurat fanką Władcy nie jestem, ale pod naszym dachem jestem ewenementem ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka