Co zrobić ze starymi sprzętami elektronicznymi?

 Koniec roku to czas, kiedy robimy domowe porządki, pozbywamy się starych niedziałających sprzętów, które od dawna gdzieś nam zalegały lub też po prostu Mikołaj przyniósł nam nowe. Sama pod choinką znalazłam nowy opiekacz do kanapek, bo starym miał popsuty uchwyt - teraz trzeba się go pozbyć, tylko jak to zrobić? Bo przecież zużytych sprzętów elektronicznych czy elektrycznych nie można tak po prostu wyrzucić do kosza ze śmieciami.

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny to tzw. elektrośmieci, które możemy poznać po tym, że powinny  być oznakowane symbolem selektywnej zbiórki, czyli przekreślonym koszem na śmieci oraz informacją, że nie można umieszczać ich łącznie z innymi odpadami i fakcie, że są zagrożeniem dla środowiska. Wynika to z faktu, iż elektrośmieci zawierają substancje trujące, takie jak rtęć, ołów, chrom,  nikiel, kadm czy też związki bromu. Często elektroodpady zawierają również cenne metale, które można poddać procesowi odzysku - aluminium, miedź, a czasami także srebro oraz złoto. 

Co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym ?

  • jednym z najprostszych sposobów jest oddanie starego sprzętu do sklepu w momencie zakupu nowego urządzenia - nie każdy o tym wie, ale sprzedawca ma obowiązek przyjąć od nas sprzęt tego samego rodzaju i ilości, jak ten który kupujemy, co ważne jest to nieodpłatne 
  • elektrośmieci można również oddać do punku zbiórki tego typu odpadów lub do zakładu zajmującego się przetwórstwem lub odzyskiem sprzętów elektronicznych i elektrycznych
  • istnieją punkty skupu złomu, które również zbierają zużyty sprzęt - są wpisane do specjalnego rejestru 
  • co jakiś czas różne instytucje i organizacje organizują akcje podczas których zbierają elektrośmieci, a my możemy je bezpłatnie oddać. 

Komentarze

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka