Stój, siedź i ruszaj się w pracy. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne dla Twojego zdrowia!

*wpis sponsorowany -   Ergopoint.com.pl *

Siedź, stój i ruszaj się - to przepis na zdrowie pracy

Aby zwalczyć problemy zdrowotne spowodowane siedzącym trybem życia i długimi dniami pracy, musimy upewnić się, że używamy odpowiedniego sprzętu i jak najlepiej organizujemy nasze miejsce pracy. Ponadto powinniśmy robić przerwy w ciągu dnia i regularnie ćwiczyć. Dbając o nasze zdrowie, chcemy również zaoferować inne możliwości utrzymania aktywnego trybu życia - stanowiska pracy, które umożliwiają zmianę pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie.

Stanowiska pracy stojącej mogą pomóc nam w utrzymaniu prawidłowej postawy i pozytywnie wpłynąć na naszą kondycję i koncentrację. Praca stojąca obciąża nogi, dlatego ważne jest, aby zmieniać pozycje podczas pracy. Odpowiedni sprzęt umożliwiający zarówno pracę siedzącą, jak i stojącą pomoże nam zachować zdrowie podczas wykonywania naszych obowiązków.

 

Ergonomiczne stanowisko do pracy stojącej

 

Wielu właścicieli firm i pracowników biurowych odkryło, że zmiana ich nawyków pracy poprawiła jakość ich pracy. Po dostosowaniu swoich stanowisk pracy, aby umożliwić im stanie podczas pracy, ludzie ci zaobserwowali szybsze i bardziej efektywne wykonywanie zadań. Koncentracja na wykonywanym zadaniu jest znacznie większa, a przy okazji postawa, jaką przyjmuje się podczas stania, jest dla ludzi bardziej naturalna niż wielogodzinne siedzenie. Dlatego warto szukać sposobów na poprawę warunków pracy w biurach.

Stanowisko pracy siedzącej i stojącej składa się zawsze z dwóch elementów: elektrycznie regulowanego biurka i ergonomicznego krzesła.

 

Biurko regulowane elektrycznie

 

Biurka regulowane to wygodne, ciekawe rozwiązania. Do takiego stelaża można dopasować dowolny blat i wykorzystać jego szerokie możliwości. Biurko regulowane elektrycznie to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią nakładek lub dbają o postawę, a także o posiadanie spójnego wnętrza. Mając takie biurko możemy swobodnie regulować jego wysokość i płynnie przechodzić z postawy stojącej do siedzącej w zależności od potrzeb. Niektóre stelaże posiadają czujnik, który zapobiega obniżaniu się biurka, gdy napotka ono przeszkodę (np. szafki lub bawiące się pod nim dzieci). Takie rozwiązanie znajdziemy w stelażu biurka elektrycznego Spacetronik, który wykrywa przeszkodę i przestaje blokować możliwość przesuwania się blatu.

Elektrycznie regulowane biurka oferują dużą elastyczność. Możliwość regulacji wysokości biurka oznacza, że można pracować w pozycji stojącej, ale także wygodnie siedzieć przy biurku. Dostępne są również opcje regulacji ręcznej, dlatego najlepiej zainwestować w innowacyjne rozwiązania, które oferują więcej opcji. W przyszłości biurka elektryczne będą standardowym wyposażeniem biur i szkół, ponieważ oferują większą elastyczność niż podkładki pod biurka stojące. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu i subiektywnej oceny każdej osoby, która rozważa zakup jednego produktu nad drugim.

 

Zdjęcie: Spacetronik Elektryczny stelaż do biurka SPE-O131WW Moris Eco

 

Fotel ergonomiczny

 

Jak już wspomnieliśmy, długotrwałe stanie obciąża nogi i stawy. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zmiana pozycji. Oprócz biurka elektrycznego powinieneś zaopatrzyć się w wygodne krzesło ergonomiczne. Jeśli chcesz poznać podstawowe kryteria wyboru przy wyborze ergonomicznego krzesła, czytaj dalej!

Ergonomiczne krzesła do komputera powinny być zaprojektowane tak, aby zawierały co najmniej następujące cechy:

        regulację wysokości siedziska,

        regulację wysuwu siedziska,

        regulację wysokości oparcia oraz jego odchylenia,

        regulację wysokości i odchylenia podłokietników,

        wyprofilowanie fotela i oparcia, w tym możliwość niezależnej regulacji podparcia lędźwiowego i wysokości zagłówka,

        opcja obrotowa oraz zagłówek zapewniają komfort po rozłożeniu fotela do pozycji wypoczynkowej.

Oprócz podstawowych cech krzesła - takich jak regulacja wysokości siedziska i podłokietniki - możesz chcieć innych funkcji, takich jak regulowane napięcie sprężyn, technologia antishock i regulacja głębokości podparcia lędźwiowego. Wybór na rynku jest ogromny.

Elektryczne biurko, ergonomiczne krzesło i podnóżek to tylko niektóre z podstawowych elementów ergonomicznego stanowiska pracy. Można je następnie rozbudować o inne urządzenia prozdrowotne.


Zdjęcie: Fotel ergonomiczny Elegance Kulik System

 

Korzyści z pracy na stojąco

 

Stanie podczas pracy może zmniejszyć nacisk na kręgosłup poprzez utrzymanie wyprostowanej postawy. Jedną z wielkich korzyści płynących z pracy stojącej jest lepszy metabolizm i koncentracja, co ułatwia utrzymanie skupienia na pracy i nie rozleniwia. Praca stojąca jest często stosowana podczas prowadzenia prezentacji lub wideokonferencji.

Nie należy jednak rzucać się na głęboką wodę. Organizm przyzwyczajony do pracy siedzącej musi być odpowiednio przygotowany do zmiany trybu pracy. Na początku może to być 15-20 minut pracy stojącej i 40 minut pracy siedzącej. Dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w biurko elektryczne, które pozwoli na płynną zmianę wysokości blatu z czasem. Gdy Twój organizm przyzwyczai się do nowej pozycji, możesz bez problemu pracować w ten sposób nawet przez 4 godziny! Podczas pracy na stojąco bardzo ważne jest prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała: upewnij się, że postawa jest wyprostowana, ręce spoczywają na blacie, a ciężar ciała rozkłada się równomiernie na wszystkie kończyny oraz okolice tułowia.

Jeśli pracujesz w swoim domowym biurze, ważne jest, aby pamiętać o noszeniu butów podczas pracy. Wiele osób w dzisiejszych czasach woli chodzić po swoich domach boso. Jeśli stoisz podczas pracy, weź pod uwagę różny stopień nacisku, który jest skierowany na stopy podczas stania i siedzenia. Długotrwała praca stojąca bez obuwia może prowadzić do bólu stóp, co może zniechęcać do zdrowej zmiany.

 

Kto może pracować na stojąco?

 

Choć praca stojąca i mieszana została wymieniona powyżej jako jeden ze sposobów na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa, należy pamiętać, że ten system pracy może nie być odpowiedni dla każdego. Nie powinny go rozważać osoby, które mają problemy z kręgosłupem lub biodrami, ponieważ zbyt duże obciążenie, które jest przenoszone na kończyny dolne, może negatywnie wpłynąć nie tylko na te schorzenia, ale także na ogólne samopoczucie.

Jeśli chcesz zapobiec problemom z kręgosłupem, poprawić krążenie krwi i zaoszczędzić czas spędzony w pracy, rozważ naprzemienne wykonywanie pracy w pozycji siedzącej i stojącej. Przekonasz się, że to świetny sposób na prowadzenie wszelkiego rodzaju firmowych telekonferencji czy szkoleń online.

W przypadku osób, które prowadzą swoje kanały na popularnych platformach internetowych, warto rozważyć pracę na stojąco. Filmy stojące są zazwyczaj znacznie lepiej odbierane przez widzów niż trudne w odbiorze filmy mówione, które zazwyczaj wymagają pozycji siedzącej.

 

Podsumowanie

Zmiana pozycji podczas pracy jest korzystna dla zdrowia. Ergonomiczne krzesło i elektryczne biurko dostosowane do Twoich potrzeb pomogą Ci utrzymać dobrą postawę, co z kolei pozwoli zachować zdrowe ciało.

Jeśli posiadasz fotel ergonomiczny i biurko elektryczne dostosowane do Twoich potrzeb i preferencji, a także parametrów Twojego ciała (głównie wzrostu, wagi, proporcji ciała), zmiana pozycji podczas pracy może być korzystna dla Twojego zdrowia.


Akcesoria ergonomiczne znajdziesz u partnera artykułu, którym jest e-sklep z ergonomią Ergopoint.com.pl - ponad 5 000 produktów wspierających zdrowie i komfort stanowiska pracy i nauki.

Komentarze

 1. Odpowiedni fotel przy pracy siedzącej jest bardzo ważny 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobre sposoby... Moja praca wymaga 4 h przy biurku... Czasami więcej... Ale ruch też, i to w szybkim tempie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Praca siedząca wbrew pozorom może zmęczyć, może przyprawić o ból i dyskomfort. Brak odpowiedniego miejsca, gdzie człowiek czuje się dobrze podczas wykonywania swojej pracy może sprawić, że odbije to się na naszym zdrowiu. Wspaniały wpis!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka