Kwiaty – niebanalny dodatek, czy głębokie znaczenie?

 

Kwiaty to rośliny, które mają mnóstwo znaczeń, wiele symboli i dodatkowo odgrywają szczególne role w życiu człowieka. Przybierają najróżniejsze kształty, są większe i mniejsze, mają mnóstwo fantastycznych kolorów i zapachów. Wiele osób boryka się z problemem alergii, właśnie na różnego typu rośliny.

Z pomocą przychodzą importerzy sztucznych kwiatów, którzy czarują najpiękniejszymi, sztucznymi kwiatami, które wyglądają jak żywe. Naturalny wygląd zawdzięczają przede wszystkim nowoczesnym metodom produkcji, a także materiałom najwyższej jakości.

Kwiaty odgrywają szczególe role – bardzo często wyrażają więcej niż tysiąc słów. Potrafią powiedzieć „kocham cię”, „przepraszam”, „jest mi przykro”, a nawet „traktuje cię tylko jak przyjaciółkę”. Skąd jednak wiedzieć, co oznacza dana roślina? Często bywa tak, że konkretne znaczenie ma nie tylko roślina, ale i konkretny jej kolor. Dlatego prezentujemy najpopularniejsze rośliny i ich znaczenia, także z uwzględnieniem kolorów.

Najpopularniejsze kwiaty, dostępne nie tylko w kwiaciarniach, hurtowniach florystycznych, ale teraz także w osiedlowych sklepach – mowa o różach. Czarujące róże są symbolem miłości, istotnego uczucia, nieskazitelnego piękna, a także namiętności. Róże w kolorze czerwonym mają najwięcej temperamentu, namiętności i gorącego pożądania. Idealne na walentynki lub istotne rocznice w związku. Białe i kremowe róże symbolizują czystość, nieskazitelność, nieprzemijającą, szczęśliwą i wieczną miłość. Te w kolorze różowym wyrażają uznanie i podziw, potrafią także wyrazić wdzięczność. Pomarańczowe czy herbaciane róże oznaczają entuzjazm, energię i motywację do działania. Żółte róże to radość, wolność, szczęście i sympatię. Istnieją także róże fioletowe, wyniosłe, królewskie i czarujące.

Innymi, nieco mniej popularnymi kwiatami, ale o równie pięknej symbolice są piwonie. Zwiastują bogactwo, dobrobyt, szczęście oraz zdrowie. Idealne na podarunek dla bliskiej osoby, na przykład z okazji urodzin. Piwonie, mimo mnogości kolorów, nie mają konkretnie określonej symboliki. Mogą jedynie, podobnie jak róże, według kolorów wskazywać na najbardziej oczywiste symbole jak: żółty – radość, biel – czystość, czerwień – silne emocje, róż – sympatia.

Kolejne kwiaty, o których nie sposób nie wspomnieć, to tulipany. Nazywane kwiatami miłości, nawiązują także do pasji oraz silnych emocji. I tak czerwone tulipany to romantyczny akcent, żółte to wyraz nieodwzajemnionej miłości, białe to wyrazy żalu z powodu straty lub przeprosiny, różowe oznaczają mniej intensywne uczucie miłości, niebieskie mówią o oryginalności, a pomarańczowe oznaczają jedność.

Kwiatami o przepięknych kolorach są także lilie, wrzosy, hiacynty, chryzantemy czy storczyki. Gatunków jest naprawdę wiele, a o ich symbolice można rozmawiać i pisać godzinami. Co jeśli jednak nie jesteśmy w stanie spamiętać wszystkich charakterystycznych elementów? Warto zapamiętać sobie uniwersalne znaczenie barw we florystyce. Czerwony, intensywny kolor, równy jest intensywnym uczuciom. Oznacza miłość, romantyzm, namiętność i naprawdę głębokie, silne więzi. Różowe okazy najczęściej wyrażają podziw, mniej intensywną miłość, choć równie silną, na przykład do przyjaciela. Białe kwiaty najczęściej oznaczają niewinność i czystość. Kolor pomarańczowy to energia, radość i mnóstwo optymizmu. Zieleń to złączenie z naturą, radość i spokój. Niebieskie odcienie to oryginalne nastawienie do życia a także relaks i spokój. Fioletowe odcienie to królewskość, wzniosłość, bogactwo i elegancja. Żółte kwiaty to radość, sympatia, przyjazne nastawienie. Istnieją również takie kolory jak czerń – zwiastująca negatywne uczucia, mówi się, że jasny odcień żółci to fałsz, a lawenda symbolizuje wdzięk i wyciszenie.

Jak widać symbolika niektórych roślin i ich kolorów jest naprawdę głęboka. Posiadając jednak wiedzę podstawową o znaczeniu barw we florystyce jesteśmy gotowi na podstawowe zmagania z kwiatami. Pamiętając o tej podstawowej symbolice mamy pewność, że nie popełnimy gafy, obdarowując bliską osobę kwiatami.

*Wpis w ramach współpracy

Komentarze

  1. Ja uwielbiam białe kwiaty. Zachwycają nie kolorem, ale formą i niosą w sobie jakąś taką czystość i spokój. W świecie pełnym bodźców właśnie tego potrzebuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze przyznaję, że nigdy nie zwracałam uwagi na symbolikę kwiatów, a jak widać temat niezwykle ciekawy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam piwonie i powoli będą zaczynać kwitnąć :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka