Wydatki na dzieci, jak je zmniejszyć?

Często się słyszy stwierdzenie, że "dziecko kosztuje" - i to prawda, bo przecież gdy w naszej rodzinie pojawia się dziecko, to przeznaczymy sporą kwotę na wyprawkę, a później każdego miesiąca te wydatki tylko rosną, bo nagle okazuje się, że nie wystarczą już tylko pieluchy i inne podstawowe produkty do higieny, tylko potrzeba znacznie więcej... Nie mniej jednak to określenie wydaj mi się trochę mylne, bo pewnie, że utrzymanie dziecka kosztuje - podobnie jak dorosłych członków rodziny, bo przecież każdy z nas potrzebuje ubrań i pożywienia, czy jakichś "zabawek".

UBRANIA 

Małe dzieci szybko wyrastają z ubrań, często zdarza się, że niektóre założą raz. Te trochę starsze szybko niszczą ubrania - widzę to po Łucji, jest bardzo aktywna, wciąż gdzieś biega, jeździ na rowerze, itd. - wtedy nie trudno o przetarcia. Kolejna rzecz, to fakt, iż jest z niej "mała artystka", która uwielbia malować i rysować, a nie wszystkie farby i pisaki chcą zejść  podczas prania.... 

W takim razie gdzie kupować ubrania dla dzieci - poniżej kilka mich rad :) 
 • dla małych dzieci - tak do około 2- 3 roku życia warto kupować ubrania w SH lub też  przyjmować odzież od znajomych po ich dzieciach. O takie małe ubranka najłatwiej, ponieważ dzieci w tym wieku bardzo szybko rosną i jeszcze nie niszczą tak bardzo ubrań. Moja większość wyprawki dla Jasia pochodziła z SH.
 • dla dzieci w wieku przedszkolnym  najlepiej kupować ubrania na wyprzedażach, które właśnie się zaczęły - sama mam swoje ulubione sklepy, w których wyprzedaże są najlepsze. Mało tego, że możemy kupić ubrania modne, to jeszcze ubrania z sieciówek bardzo dobrze się sprzedają, gdy chcemy zrobić wyprzedaż ubranek po dzieciach - ja właśnie wyprzedają trochę rzeczy po Łucji, dzięki czemu pozbywam się tego, czego Łucja już nie nosi i jednocześnie mam pieniądze na nowe rzeczy. 
 MLEKO 

Jeśli chodzi o niemowlęta, to mleko jest dla nich podstawą żywienia, dobrze jeśli mama karmi piersią jak najdłużej, bo jest to najlepsze dla dziecka - ale jest to decyzja każdej mamy. Decydując się na mleko modyfikowane, lub przechodząc na nie po pewnym czasie warto kupować je w najbardziej atrakcyjnej cenie. Ja sama kupując mleko dla Jasia staram się kupować zestawy składające się z kilku opakowań mleka -  w takim zestawie cena jest znacznie niższa, niż gdy kupujemy jedni opakowanie, co kompletnie się nie opłaca.


PRZEKĄSKI

Pisząc "przekąski" mam na myśli takie produkty, jak choćby kaszki, które dzieci bardzo lubią czy też różnego rodzaju  deserki - u nas preferowane są te owocowe w postaci tubek do wyciskania. Okazuje się, że jest to bardzo wygodna forma - dziecko może jeść bezpośrednio z "tubki",  a taką owocowa przekąska będzie idealna na spacer. Zresztą ja zawsze mam gdzieś w torbie z rzeczami dla dzieci, właśnie takie awaryjne deserki - tubki. Najlepiej zamawiać je w większej ilości przez internet - ja tak robię,  co nie powinno Was dziwić, bo wiecie, że jestem wielką fanką zakupów przez internet.

Komentarze

 1. Bardzo przydatne porady. U nas rzeczy po dzieciach krążą po całej rodzinie, zabawki tak samo jeśli jest komu oddać. Klocki Lego przechodzą z pokolenia na pokolenie, trochę też przybywa przy świętach lub urodzinach dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ubranka dla dzieci mają super ceny na wyprzedażach w Pepco czy Tesco :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No kosztuja dzieci ale ja o ubranka się nie martwię ponieważ dużo takze dostaje gdy tylko ktos nas odwiedzi :) a z jedzeniem cieżko bo mało je i nie wiem co jej kupować .. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najlepiej przygarnąć rzeczy po dzieciach w rodzinie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety dzieci nie są tanie. Ceny czasem z kosmosu. Jednak czy trzeba mieć i kupować dziecku każdą zabawkę, zachciankę? Można tylko to co konieczne. Iiii ważne by było zdrowe :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Spodziewam się drugiego synka więc na ubrankach zaoszczędzę.Przyznam że starszenu synkowi a nawet sobie często kupię w SH.Można naprawdę znaleść fajne ubrania dobre gatunkowo.

  OdpowiedzUsuń
 7. My też staramy się kupować ubranka w SH :) Co do mleka modyfikowanego, to mój synek go nie pije, woli zwykłe mleko :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja dla siebie kupujw z second handach, dla Bąbla trudniej mi coś rel znależć - więc preferuję wyprzedaże. Po innych dzieciach ciuszków nie zgarniamy - bo po prostu nie mamy ich w rodzinie. Często zamawiam też online i zaglądam do outletów.

  OdpowiedzUsuń
 9. U nas ubrania niemal wyłącznie z wyprzedaży, a zabawki z promocji:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem do końca pewna, czy w tej dziedzinie warto oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie ma co oszczędzać na dzieciach, po prostu trzeba dobrze zarabiać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgadzam się ze wszystkim w 100% ;) Choć małe rzeczy są cudne i urocze to czasami ceny zwalają z nóg. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapiszę ku pamięci, bo na razie nie mam dzieci ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Co do ubranek zgadzam się choćby dlatego że do 3 roku życia dużo zadbanych ubranek znajdzie się w sh później to już nie jest takie łatwe

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja mam o 12 lat młodszą siostrę, kiedy się rodziła, ja byłam na etapie pozbywania się zabawek już od roku - mama zabroniła mi ich oddawać i kazała schować jeśli już ich nie che (moje zabawki wyglądały jak nowe, bardzo dbałam o nie). W efekcie, moja siostra później te zabawki (a było ich całkiem sporo) odziedziczyła po mnie. Myślę, że na tym moja mama zaoszczędziła najwięcej :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czym starsze dziecko, tym więcej wydatków... Do tego jeśli dojdzie kosztowna pasja to można zbankrutować... Syn właśnie opuścił mury rodzinnego domu, więc jakby ten etap mam za sobą, choć wiadomo, że człowiek zawsze coś kupi młodym :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zakupy przez internet pozwalają sporo zaoszczędzić :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka