Kursy pierwszej pomocy - dlaczego są takie ważne?

*Wpis sponsorowany - Marcin Sydor - medevac.pl *

W życiu zdarzają się różne sytuacje, często bardzo niespodziewane, tak naprawdę nigdy nie wiemy co się wydarzy i nie wiemy, kiedy pojawi się sytuacja, która będzie wymagała udzielenia komuś pierwszej pomocy. Właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie chociażby niezbędnych umiejętności dotyczących tego co zrobić w takich nagłych sytuacjach i jak komuś pomóc udzielając mu pierwszej pomocy - często to właśnie pierwsze minuty po zdarzeniu są kluczowe i mogą uratować komuś życie. Taką wiedzę można zdobyć na kursach pierwszej pomocy, które pozwalają posiąść niezbędną wiedzę w tym temacie - takie kursy organizuje medevac.pl  - zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla firm.  


Dla kogo kurs pierwszej pomocy?


Prawda jest taka, że taki kurs jest dla każdego i dobrze by było, gdyby każdy z nas umiał udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w jakiejś nagłej sytuacji. Nie mniej jednak poza indywidualnymi kursami pierwszej pomocy, są również te dedykowane do konkretnych grup - i tak znajdziemy przykładowo kursy dedykowane dla rodziców lub nauczycieli. 


Co daje kurs pierwsze pomocy?


Pozwala on zdobyć wiedzę niezbędną do ratowania ludzkiego życia i zdrowia w nagłej sytuacji - pierwsza pomoc obejmuje szereg działań mających na celu szybką reakcję i pomoc. Na takim kursie dowiemy się jak ocenić funkcje życiowe osoby poszkodowanej w jakimś wypadku, jak ułożyć taką osobę w pozycji bezpiecznej, jak sprawdzić czy oddycha i w razie potrzeby jak udrożnić drogi oddechowe.  Ważnym aspektem, który często wykorzystujemy w życiu codziennym, jest wiedza jak postępować przy otwartych ranach i złamaniach, co robić w przypadku oparzeń lub też jak zatamować krwotok. Podczas kursu pierwszej pomocy omawianych jest wiele zachować w stanach nagłych, takich jak nagłe zatrzymanie krążenia czy też omdlenia, również w przypadku zadławień i zakrztuszeń. 


Profesjonalne kursy pierwszej pomocy prowadzone przez Medevac to aktualna wiedza przekazana przez doświadczonych instruktorów, którzy są ratownikami medycznymi, dzięki czemu ich wiedza to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka, która dała im możliwość spotkania się z wieloma nietypowymi sytuacjami. W związku z czym informacje przekazywane na szkoleniach są przedstawione w ciekawy i przystępny dla każdego sposób. 


Kursy pierwszej pomocy dla firm stanowią osobne zagadnienie, ponieważ zakres takiego szkolenia może różnić się od profilu firmy i do rodzaju wykonywanej działalności - zakłady pracy będą różniły się tym, jakie dana praca niesie ryzyko wypadków i urazów. Właśnie dlatego kursy pierwszej pomocy dedykowane dla firm są różne, przykładowo kurs dla firm produkcyjnych, dla pracowników budowy czy też dla prac na wysokościach  będzie trochę różnił się od tego dla pracowników budowy - i choć wszędzie podstawowe działania będą takie same, to w zależności od specyfiki wykonywanej pracy w niektórych miejscach będzie większe ryzyko pojawienia się konkretnych urazów lub niespodziewanych sytuacji. Nie mniej jednak w każdym miejscu i w każdej sytuacji umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej będzie tak samo ważna. 

Komentarze

  1. Każdy powinien opanować podstawowe zasady pierwszej pomocy. Bezwzględnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. W liceum mieliśmy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Pamiętam tylko jak i w jakich wypadkach przeprowadza się resuscytatcję...
    Chętnie wybrałabym się na taki kurs :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka