Gra planszowa - "CATAN. Nowa edycja"

* Współpraca barterowa z TaniaKsiazka.pl*

Osadnicy z Catanu - gra planszowa dla całej rodziny


Gry planszowe towarzyszą mi od dzieciństwa - najczęściej grałam w nie z bratem i tatą, później z kolegami i choć miałam chwilową przerwę w grze w tego typu gry, to obecnie znów często spędzamy przy nich rodzinnie czas. Moje dzieci również polubiły taką formę zabawy i spędzania wspólnie czasu, a naszym ostatnim nabytkiem jest gra "CATAN", do której przekonał mnie mój synek - miał okazję grać w nią u kolegi i tak mu się spodobała, że bardzo chciał aby zagościła w naszym domu. 


Gra "CATAN":

 • wieloosobowa gra planszowa, która w pierwotnej wersji została stworzona w 1995 roku przez Klausa Teubera 
 • można w nią grać od 3 do 4 osób, ale myślę, że w grę tą można również zagrać w 2 osoby
 • dedykowana dla graczy od 10 lat - miałam obawy czy mój prawie 7-latek sobie z nią poradzi, ale okazało się, że świetnie ogarnął zasady i gra idzie mu super, także myślę, że spokojnie młodsze dzieci mogą spróbować w nią zagrać
 • średni czas gry to około 60-75 minut 
 • gra ta charakteryzuje się dużą losowością 


CATAN Zasady


Catan to wyspa, którą zasiedlamy i jesteśmy jej pierwszymi osadnikami. Gra ta jest bardzo ciekawa i ma jasno określone założenia i cele, zaczynamy od tego, że budujemy swoją osadę, którą później staramy się przekształcić w miasto, do czego niezbędne są nam surowce, a także system dróg, który będzie łączył nasze poszczególne miasta. Każde działanie związane z rozwojem osady to dodatkowe punkty, które przybliżają do zwycięstwa. Wszystko to wymaga logicznego myślenia, planowania oraz umiejętnego gospodarowania posiadanymi surowcami i handlowania nimi z innymi uczestnikami. Do gry dołączona jest bardzo przejrzysta instrukcja, która pozwala szybko przyswoić zasady gry Catan.


Gra Catan składa się z 19 pól terenu, części ramowych, żetonów z numerami, kart budowy, kart specjalnych, kart surowców, kart rozwoju, a także pionków miast i osad oraz figurki tzw. złodzieja. To co mi się bardzo podoba to fakt, iż gra ta jest bardzo dobrze wykonana - pola terenu są duże i posiadają piękne ilustracje. Co ważne - pola z surowcami mają kształt heksagonu i układamy je losowa, co sprawia, że każda rozgrywka jest inna. Każdemu z nich jest przydzielona wartość liczbowa, która po wyrzuceni danej liczby przy rzucie kośćmi pozwala na zdobycie surowców, jeśli w pobliżu mamy jakieś swoje zabudowania. 


Catan to rodzinna gra planszowa, która jest bardzo wciągająca i chętnie w nią gram, posiada pewną losowość, a jednocześnie wymaga planowania, tworzenia strategii i logicznego myślenia. Główne założenie tej gry to zdobywanie punktów, ponieważ to one decydują o zwycięstwie. Mi osobiście bardzo przypadła do gustu ta gra - jest przyjemna w odbiorze, łatwo zrozumieć jej zasady, a czas przy niej spędzony to świetna zabawa.


Komentarze

 1. Nie znałam wcześniej tej gry, muszę się rozejrzeć bo lubimy planszówki

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ ja dawno nie grałam w planszówki, całe lata, a kiedyś naprawdę bardzo lubiłam. Ta polecana przez Ciebie wydaje się bardzo ciekawa, może skuszę się i ja ;)))
  Pozdrawiam ciepło, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
 3. WOW już nie pamiętam, kiedy ja grałem w planszówki ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka