Buty dla osób z płaskostopiem - na co zwrócić uwagę?

    *ARTYKUŁ PARTNERA - eurobuty.com.pl *


Temat płaskostopia nie jest bardzo złożonym problemem. Buty dedykowane osobom zmagającym się z problemem powinny jednak spełniać szereg wymagań. Płaska stopa wymaga bowiem wyjątkowego wsparcia oraz idealnie dopasowanego obuwia, które nie będzie pogłębiać nieprawidłowych, istniejących już zmian. W obecnych czasach coraz więcej osób cierpi na płaskostopie, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie buty należy wybierać. Na co zwrócić uwagę wybierając buty dla osób z płaskostopiem?

Czym jest płaskostopie?

Jak sama nazwa wskazuje, płaskostopie jest deformacją stopy, podczas której dochodzi do całkowitego zaniku lub znaczącego obniżenia wysklepienia w środkowej części stopy. Niewłaściwe ułożenie kończyny bardzo często przyczynia się do utrudniania chodzenia sprawiając, że stopa całą powierzchnią dotyka podłoża. Płaskostopie może wywoływać dolegliwości bólowe oraz przyczyniać się do powstawania zmian zwyrodnieniowych i wad całej postawy.

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje płaskostopia: poprzeczne i podłużne. Z pierwszym z nich mamy do czynienia wtedy, gdy sklepienie poprzeczne stopy wypłaszcza się. Przypadłość poszerza rozmiar stopy oraz zmniejsza jej elastyczność. Płaskostopie podłużne pojawia się z kolei wtedy, gdy łuk przyśrodkowy stopy zostaje obniżony.

Jakie buty dla osób z płaskostopiem?

Osoby cierpiące na płaskostopie powinny zwracać szczególną uwagę na dobór obuwia. Najlepszym rozwiązaniem będą tu buty ortopedyczne, które są zaprojektowane tak, aby korygować nieprawidłowe ułożenie butów. Często nie mają one jednak zbyt atrakcyjnego wyglądu, co zniechęca do zakupu. W takim przypadku można zdecydować się na wybór butów sportowych z odpowiednią podeszwą bądź specjalną wkładką. Na co zwrócić uwagę?

Dopasowana podeszwa to najważniejszy element butów na płaskostopie. Musi być ona odporna nie tylko na ścieranie, ale i wygniatanie - w szczególności na pięcie. Właśnie dlatego tak ważne jest skontrolowanie materiału, z jakiego zostały wyprodukowane buty oraz ich jakości. Bez względu na to, czy wybieramy obuwie męskie czy damskie, doskonałym wyborem będą buty sportowe, w których podeszwa stawia lekki opór. Obuwie wybierane podczas płaskostopia powinno umożliwiać wykonywanie naturalnych ruchów stopy - odpowiedniej ruchomości stawów oraz całej stopy. Podeszwa musi być więc elastyczna, niezbyt sztywna. Powinna się zginać na linii palców. 

Co jeszcze będzie ważne?

Tak jak w przypadku wyboru każdych innych butów, istotną rolę odgrywa tu rozmiar obuwia. Co ważne, osoby z płaskostopiem powinny dopasować je nie tylko pod względem długości, ale też szerokości. Buty nie mogą bowiem uwierać, a wybrany model nie powinien powodować otarć czy podrażnień. Tego typu rany mogłyby bowiem spowodować dodatkowe pojawienie się dolegliwości bólowych w obrębie stóp. Nie sposób nie wspomnieć tu o zapięciu. Wybrane buty nie powinny w nadmierny sposób usztywniać stopy. Ponadto, zapięcie powinno umożliwiać łatwą regulację całkowitej wysokości podbicia. W tym przypadku doskonale sprawdzą się botki damskie, a dla młodszych - obuwie na rzepy.

W sklepach można kupić też wkładki ortopedyczne przeznaczone dla osób z płaskostopiem. Wówczas podeszwa nie odgrywa tak ważnej roli, a stopa wspierana jest właśnie przez wkładkę.

Komentarze

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka