Dlaczego warto ulokować pieniądze na lokacie?

Obecnie dużo mówi się o tym, że należy oszczędzać na "czarną godzinę", że trzeba pamiętać o stworzeniu tzw. "poduszki bezpieczeństwa", ale przecież często oszczędzamy na jakiś określony cel. Tyle jest marzeń do spełnienia, postanowień do zrealizowania - odkładamy na wakacje, na podróż dookoła świata, na nowy samochód czy dom. Mogłoby się wydawać, że to cele, które wymagają dużych funduszy, jednak wszystko zależy od naszego punktu wyjścia. Zresztą odkładanie pieniędzy na wymarzoną torebkę od projektanta, również jest formą spełnienia marzeń. Ja od lat jestem wierna jednej formie odkładania pieniędzy - lokuję je w lokatach. Dlaczego wybieram właśnie ten instrument finansowy - o tym w dalszej części postu.


Dlaczego warto założyć lokatę ?
 • ponieważ jest to bardzo wygodna  opcja
 • lokatę zakłada się bardzo łatwo i bardzo szybko - można to zrobić on-line, a formalności przy jej zakładaniu są minimalne 
 • jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie - idealne dla wszystkich tych, którzy boją się o swoje oszczędności
 • można ulokować na niej nawet niewielką sumę pieniędzy
 • ten sposób oszczędzania daje pewny zysk


Obecnie ciekawą ofertę jeśli chodzi o lokaty ma Bank Ochrony Środowiska ze swoją lokatą e-Lokata na Plusie, którą można założyć w domowym zaciszu on-line. Dzięki lokacie "pozwalamy swoim finansom rosnąć" z oprocentowaniem aż do 2,80 %. To co ważne minimalna kwota lokaty to tylko 1000 zł - daje to możliwość odkładania nawet małych sum pieniędzy.  Wspomniana lokata jest 3 miesięczna, dzięki czemu nie zamrażamy swoich pieniędzy na długi okres czasu, a w związku z tym, że po tym terminie sama się odnawia, nie musimy o tym pamiętać co kwartał. Sama korzystam  z takiej opcji i daje mi ona poczucie tego, że moje pieniądze zarabiają, a jednocześnie "w razie czego" mogę je szybko wyciągnąć z lokaty bez większej straty. Warto wiedzieć, że bezpieczeństwo lokat zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny.


Swoją pierwszą lokatę założyłam kilka ładnych lat temu, pamiętam, że były to pieniądze z mojej świnki skarbonki, a właściwie chyba z trzech, bo odkładałam je bardzo długo. W końcu postanowiłam przeliczyć ich zawartość i okazało się, że jest tam "niezła sumka" - żeby nie przetracić ich na głupoty postanowiłam ulokować je na lokacie. Było to - zresztą i nadal jest, najlepsze rozwiązanie. Odłożone w ten sposób pieniądze są dla mnie "nietykalne", nie mogę ich w żaden sposób podebrać tak jak z pod-konta, które niby służy mi do oszczędzania. Odkładanie w domu w kopertę również się nie sprawdza, gdyż zawsze wyskoczy jakaś "nagła potrzeba" i sięga się po nie.

Na lokatach  można odkładać pieniądze na jakiś konkretny cel - wakacje, auto, itd. lub po prostu oszczędzać pieniądze dla samego oszczędzania, czyli po to, aby zbudować sobie odpowiednią poduszkę finansową na gorsze czasy.


Jakie są Wasze sposoby na odkładanie pieniędzy ? 

Lokujecie je na lokatach?

Komentarze

 1. Lokaty niby spoko, ale kwoty w skali rocznej jakie można z tego dodatkowo wyciągnąć są niestety nadal niskie ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to fakt, ale dla mnie liczy się to, że mimo wszystko oszczędzam i coś mi tam rośnie na tej lokacie :)

   Usuń
 2. Ja mam dwie lokaty, pierwszą założyłam dawno temu. Oprocentowanie jest małe ale to zawsze coś, a lokatę w każdej chwili można zlikwidować jeśli potrzebne są pieniądze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też mam jedną taką założoną wiele lat temu :)
   dokładnie - jeśli jest potrzeba - szybko likwidujemy i już

   Usuń
 3. Nie mam jeszcze konta bankowego ani lokaty. Ale myślę, że taki sposób zaoszczędzenia pieniędzy jest naprawdę świetny. Ale ja nie wiem czy dałabym radę. U mnie ciężko z oszczędzaniem ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. umiejętność oszczędzania idzie w sobie wyrobić :)

   Usuń
 4. z tą lokatą to dobry pomysł:)
  pozdrawiam serdecznie :)
  woman-with-class.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Obecnie odkładam pieniądze na rachunek oszczędnościowy, ale wspólnie z moim partnerem myślimy o założeniu takiej lokaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobrze, że macie oszczędności na rachunku - jest co przelać na lokatę :D

   Usuń
 6. Warto zaunteresowac się lokatami , nawet na krtki termin , skoro ieniąze i tak leżą w banku...

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobre oprocentowanie proponują!

  OdpowiedzUsuń
 8. chyba jednak wole konto oszczędnościowe lub systematyczne do lokat jakoś nie mam przekonania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja wolę lokaty - bo wtedy te pieniądze są dla mnie "nietykalne"

   Usuń
 9. lokaty maja kiepskie oprocentowanie ostatnimi czasy:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jednak mimo wszystko jest to dla mnie dobra forma oszczędzania

   Usuń
 10. Nie uważam, aby trzymanie pieniędzy na lokacie było dobrym rozwiązaniem - są tak nisko oprocentowane, że lepiej próbować je ulokować w innych instrumentach finansowych.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawsze jest to jakiś sposób na oszczędzanie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka