Przedświąteczne porządki - posprzątałeś już swój balkon lub taras ?

Okres przedświąteczny to czas wielkich porządków - myjemy okna, zmieniamy zasłony, odkurzamy pod kanapami i tak dalej. Dom jest wysprzątany, ale czy pamiętamy o jego otoczeniu ? Balkon czy taras przystrojony świątecznym oświetleniem wygląda pięknie, ale same świąteczne ozdoby nie załatwią sprawy - trzeba by było jeszcze pomyśleć o zimowych porządkach, jeszcze zdążymy zanim spadnie śnieg, którego u mnie wciąż brak...


Po pierwsze trzeba zrobić porządki w roślinności, jeśli jeszcze macie na balkonie jakieś kwiaty, które mogą przezimować i jeszcze nie zmarzły - to trzeba koniecznie jak najszybciej zorganizować dla nich miejsce gdzieś w piwnicy lub w schowku. Szkoda zostawiać je na mróz. 

Muszę się przyznać, iż mój balkon został "ogarnięty" przez męża dopiero w ostatnią sobotę. Pelargonie miały się jeszcze całkiem dobrze - zostały schowane do schowka i mam nadzieję, że nam jakoś przezimują. 


Kolejną sprawą jest zrobienie porządków z roślinami, które nie przetrwały jesieni i początku zimy, bo przecież nie będą tak wisieć na balkonie do wiosny i straszyć swoim wyglądem... Sama miałam kila takich roślinek. Najlepiej od razu ziemię przesypać do pojemnika a doniczki oczyścić i schować, żeby mogły czekać na wiosnę. No właśnie - schować, tylko gdzie ? 


Ja niestety nie znajduję na nie miejsca w mieszkaniu, w piwnicy tym bardziej trudno ostatnio o wolne miejsce, dlatego poszperałam i...wyszperałam szafy do użytku zewnętrznego (takie, w których można bezpiecznie coś schować nawet na czas mrozów). Z wyglądu wydają się niepozorne - nie wszystkie modele szczególnie zdobią taras, aczkolwiek widziałam kilka z nich na żywo i trzeba przyznać, że wyglądają schludnie, na pewno sprawiają, że balkon wygląda “porządnie”. Jeśli są to szafy, które zabezpieczają przed wilgocią, nie dostaje się do nich śnieg i wnętrze nie jest oblodzone, to wydaje się, że jest to idealny sposób na urządzenie sobie mini magazynku na balkonie.

Poniżej kilka przykładów szaf ogrodowych - występują one w różnych wielkościach i kształtach, dzięki czemu z pewnością znajdziemy odpowiednią - taką,  która będzie idealna na nasz balkon czy taras.

https://ogrodosfera.pl/szafy-ogrodowe

Niektóre z nich mają nawet po 400 l pojemności. Dla mnie oznacza to właściwie rozwiązanie problemu tego, gdzie schować konewki, doniczki, świeczniki, poduszki do mebli itp.
Właścicielom domów jednorodzinnych proponuję zwrócić uwagę na szafę z trzema drzwiami, czyli: otwieranymi drzwiami bocznymi i z otwieraną klapą górną. Wyposażone są w wywietrzniki i co najważniejsze, mają nachylony próg, przez który łatwiej wyciągnąć pojemnik na śmieci.

Gdy już posprzątanym balkon - możemy przystąpić do wieszania świątecznych dekoracji. Uwielbiam patrzeć na te pięknie udekorowane balkony, które zachwycają nas w okresie świątecznym. 


Zrobiliście już porządki na swoim balkonie / tarasie ? 
Macie na nim zawieszone świąteczne światełka ?

Komentarze

 1. ciekawie udekorowany balkon

  http://www.emiblog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne pomysły na balkon.

  ~~~~~~>> Zapraszam do Siebie <<~~~~~~
  WESOŁYCH ŚWIĄT ,xx Bambi

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam balkonu ani tarasu, ale mam za to ogródek, z posprzątaniem którego nigdy nie zdążam przed zimą. Kilka uschniętych roślinek w ziemi zostało, ale one w sumie fajnie wyglądają ścięte mrozem i przysypane śniegiem. Szafy bardzo fajnie wyglądają. Ja mam jednak taki ogrom doniczek, skrzynek, płotków i krasnali, że musiałabym mieć kilka takich szaf.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam ani balkonu, ani tarasu. Córka ma za to w bloku na parterze duży taras i nie wiem czy cokolwiek tam powiesiła ;)) Śliczne są te szafy, śliczne zdjęcia. Życzę zdrowych i radosnych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię, kiedy balkony są zadbane także jesienią i zimą, a w okresie świątecznym pięknie przyozdobione kolorowymi dekoracjami. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie dekorujemy balkonu na święta, na razie. Mam nadzieję, że któregoś roku w końcu to zrobimy!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ze 3 lata nie dekoruje już tarasu choć miałam to na uwadzę w tym roku ale jakoś zrezygnowałam ;-).
  Ps. Kwiaty posprzątałam na koniec listopada ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mama nadzieję że na moją balkon nikt nie będzie wchodził 😁
  Chyba że może jeszcze zdążę to uporządkować ;)  Pozdrawiam
  Zapraszam do siebiena nowy post!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam ogromny balkon i na pewno skorzystam z pomysłów. Pozdrawiam świątecznie :)

  https://www.instagram.com/theminimalistgirls/

  OdpowiedzUsuń
 10. Światełka nie mam na balkonie, ale mam porządek.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka