5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera

Ostatnio było na blogu o budowaniu domu, a dzisiaj będzie o kupnie mieszkania na rynku pierwotnym. Jak dobrze wiecie można kupić mieszkanie na rynku wtórnym - najczęściej od osoby prywatnej, która już jakiś czas w nim mieszkała, co wiążę się z tym, że jest ono przystosowane od daną osobę. Dla tych, którzy chcieli by wszystko zrobić "po swojemu" lepszą opcją jest kupno nowego mieszkania na rynku pierwotnym. Tutaj główną rolę odgrywa wybór dobrego dewelopera, jeśli szukacie mieszkania w Krakowie, to warto zwrócić uwagę na ciekawą ofertę www.apartamentywielicka.pl  - oferują oni piękne mieszkania w ciekawej okolicy. 


5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera
 • 1. Deweloper - to właśnie na niego w pierwszej kolejności trzeb zwrócić uwagę. Warto dowiedzieć się jakie inwestycje już realizował, czy wywiązał się wtedy z terminów i innych obietnic. Można w tym celu udać się do osób, które mieszkają na osiedlu wybudowanym przez dewelopera. Warto również poszukać opinii na jego temat w internecie, ale tutaj trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ często zdarza się, że negatywne opinie pisze konkurencja, a pozytywne sam deweloper. 
 • 2. Lokalizacja - kluczowy element, bo przecież kupując mieszkanie tak naprawdę wybieramy miejsce, w którym planujemy mieszkać wiele lat. Tutaj nie liczy się tylko to co obecnie znajduje się w otoczeniu inwestycji, ale również to co jest w planach, ponieważ może okazać się, że za kilka lat wyrośnie nam obok wielkie centrum handlowe lub droga szybkiego ruchu. Deweleoper ma obowiązek przedstawić projekt inwestycji wraz z uwzględnieniem planowanych inwestycji w obrębie 1 km, nie mniej jednak i tak warto samodzielnie udać się do gminy  i zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. 
 • 3. Status prawny działki - warto również sprawdzić, czy aby na pewno dany deweloper jest właścicielem działki czy też posiada jej użytkowanie wieczyste. Takich informacji dowiemy się z księgi wieczystej. 
 • 4. Dojazd -  warto już na momencie wyboru mieszkania dokładnie sprawdzić ile zajmie nam np. dojazd do pracy z danego miejsca, przekonać się czy nie będzie to zbyt daleko, czy nie ma korków. Podobnie jeśli chodzi o położenie najbliższej szkoły i przedszkola.
 • 5. Umowa - najważniejsza rzecz przy kupnie mieszkania, warto ją dokładnie przestudiować, a gdy mamy jakieś wątpliwości - przeanalizować ze specjalistą. Rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności to termin oddania inwestycji do użytku oraz wysokość kar umownych za zwłokę. W umowie powinny być również zawarte informacje o wszelkich udogodnieniach, jakie obiecywał deweloper w swojej ofercie. 

Komentarze

 1. zwracam uwagę na te wszystkie aspekty, czekam na odbiór mieszkanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja już mam mieszkanie i dom :D ale teraz na wszystko trzeba zwracać uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawy wpis, może niedługo mi się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 4. nie wiedziała, że trzeba tyle rzeczy sprawdzić zanim kupi się mieszkanie

  OdpowiedzUsuń
 5. nowo powstałe osiedla są piękne

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatny wpis, sama ostatnio rozmyślam o własnym kącie, więc świetnie, że do Ciebie zajrzałam :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Z własnej autopsji wiem..że deweloperzy mają swoich prawników u których mamy podpisać umowy. Następnie sa w zarządach administracji..mają większość głosów. Bo sa posiadaczami większość mieszkań których nie sprzedali. A to co mówią..to odbiega od realiów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj tak, kupno mieszkania to nie lada wyczyn, dlatego warto zwracać uwage naprawdę na wszystko, aby nie trafić w ręce oszusta.

  OdpowiedzUsuń
 9. No własnie... temat rzeka. Zastawiam się z mężem nad kupnem mieszkania od dewelopera, ale ofert jest tak dużo, że aż strach pomyśleć ile wśród nich jest oszustów ;/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka