Własna domena a rejestracja znaku słownego/towarowego

Pierwszym poważnym krokiem w kierunku profesjonalnego blogowania jest wykupienie własnej domeny - obecnie jest to bardzo łatwa sprawa i warto to zrobić z wielu powodów, ale nie o tym będzie dzisiejszy wpis. Dzisiaj wychodząc z założenia, że mamy już własną domenę i traktujemy swojego bloga poważnie, chcemy uczynić z niego własny biznes, własną rozpoznawalną markę, warto pomyśleć o czymś jeszcze - o rejestracji znaku słownego/towarowego. Gdy nasz blog staje się rozpoznawalny, a jego nazwa jest charakterystyczna, kojarząc się z konkretnym blogerem, czyli z nami, warto pomyśleć o ochronie tej nazwy. Nie wszyscy wiedzą, że nabywając prawo do domeny internetowej nie stajemy się jej właścicielami, a jedynie uzyskujemy prawo do tymczasowego korzystania z niej.

#pravnapl
#pravowinternecie
#blogoprawo


Co to jest znak towarowy? Najprościej mówiąc jest to każde oznaczenie, które pozwala odróżnić na rynku towary czy usługi jednego przedsiębiorcy od innych. W przypadku domen internetowych mowa o znaku towarowym słownym, który ma ustrzec przed tzw. "piratami domen" i nieuczciwą konkurencją. Serwis Pravna.pl oferuje pomoc i konsultacje przez internet na temat ochrony swojej domeny internetowej.

Serwis Pravna.pl:

Dla kogo rejestracja znaku słownego/towarowego ?
 • dla blogerów, którzy pracują pod własną nazwą, własną domeną i nie chcą utracić do niej praw 
 • dla osób, które zakładają swoją działalność gospodarczą  i chcą już zawczasu "zarezerwować" sobie swoją nazwę
 • dla firm, które są już jakiś czas na rynku, a ich nazwa i logo stają się coraz bardziej rozpoznawalne i kojarzone z ich konkretnymi usługami 
 • dla przedsiębiorców, którzy mają do czynienia z nieuczciwą konkurencją, którzy próbują korzystać z ich nazwy

Wiele osób może sobie pomyśleć, że nie jest im to niezbędne, ale wszystko jest do czasu. Niestety znam przykład z życia wzięty - moja przyjaciółka prowadziła swój mały biznes z produktami dla dzieci, nazwa jej produktów była bardzo charakterystyczna, niestety w porę jej nie zastrzegła, nie dokonała rejestracji znaku słownego/towarowego - gdy jej produkt stał się dość popularny, konkurencyjna firma zaczęła posługiwać się taką nazwą i uprzedziła ją jeśli chodzi o jej zastrzeżenie - w związku z tym została zmuszona  do zmiany nazwy, ponieważ nie mogła jej używać... Właśnie dlatego, jeśli poważnie myślimy o własnym biznesie, czy też rozwoju  bloga, jako o własnej marce, warto pomyśleć również o takich prawnych kwestiach. 


Firma Pravna.pl zapewnia kompleksową obsługę jeśli chodzi o weryfikację znaku słownego/towarowego, a później jego rejestrację. Pomagają szybko i sprawnie przebrnąć przez całą procedurę prawną od momentu złożenia wniosku, aż do wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy.


Wiedzieliście wcześniej o możliwości rejestracji znaku słownego/towarowego ? 
Myśleliście o tym, żeby w ten sposób ochronić swój biznes?


* Wpis powstał we współpracy z serwisem Pravna.pl

Komentarze

 1. W końcu muszę zacząć myśleć nad własną domeną

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę o tym od dłuższego czasu. Trzeba będzie w końcu uporządkować blogowe sprawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy o tym nie myślałam. Muszę wejść na tę stronę.

  OdpowiedzUsuń
 4. O domenie myślę, ale za dopiero za parę miesięcy. Jednak o znaku nie słyszałam nawet. Warto wziąć to pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. domena to pierwszy krok - sama długo się przed tym wzbraniałam

   Usuń
 5. Przydatne informacje, nie wiedziałam że blogerzy powinni też rejestrować swój znak słowny.

  OdpowiedzUsuń
 6. O rejestracji widziałam już od kilku lat ponieważ pracowałam w firmie, w której szef stworzył własną markę produktów. Natomiast nigdy nie zastanawiałam się jak to ma się do blogowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w wypadku własnej marki produktów trzeba zawsze o tym pamiętać

   Usuń
 7. Bardzo ciekawy post, same przydatne informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny wpis, bardzo cenne informacje przynajmniej dla mnie,dla innych myślę że tez. Planują otworzenie własnego bloga, mam już domenę upatrzoną ale o rejestracji znaku to pierwsze słyszę, rzeczywiście trzeba podejść do sprawy poważnie. Dzięki za info.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wow, pierwszy raz słyszę o czymś takim ;0 Muszę koniecznie zagłębić na ten temat wiedzę :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka