Jakie są francuskie kobiety – przedpremierowo – książka „Cała prawda o Francuzkach” Marie-Morgane Le Moel

Francja, Paryż i wieża Eiffla – z pewnością wiele z Was chciałoby się pod nią znaleźć  choć raz – ja też do nich należę i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się spełnić moje marzenie.
Z czym się na m kojarzy Francja – z wielką modą, z kobietami ubranymi modnie i szykownie z beretem na głowie i torebką od projektanta w dłoni. Jednak jakie naprawdę są francuskie kobiety – czy takiej, jakie widzimy je w kolorowych magazynach, czy może zupełnie inne…
Właśnie o tym, jakie są Francuzki jest książka „Cała prawda o Francuzkach” Marie-Morgane Le Moel, o której będzie w dzisiejszym wpisie.


Informacje:
Tytuł: „Cała prawda o Francuzkach”
Autor: Marie-Morgane Le Moel
Wydawnictwo Kobiece
Ilość stron: 272
Premiera - 5 Luty 2016
do kupienia TUTAJ  

Informacja prasowa:
"Wydaje ci się, że znasz prawdę o Francuzkach? My pokażemy, że jest zupełnie inaczej…Oto lektura obowiązkowa dla wszystkich kobiet zafascynowanych Francją i tak zwanym paryskim szykiem.

Francuzki otacza swoisty nimb tajemniczości. Od wieków uważa się, że kluczowymi pojęciami tworzącymi ich tożsamość są seksualność i zmysłowość. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy powinnyśmy wierzyć stereotypom, zgodnie z którymi francuskie kobiety stanowią ucieleśnienie modelu elegancji? Czy faktycznie są one szykownymi, smukłymi intelektualistkami, nawet jeśli przez cały dzień jedzą croissanty au beurre? Czy wszystkie są seksualnie wyzwolone, noszą erotyczną bieliznę i bez najmniejszych skrupułów wchodzą żonatym mężczyznom do łóżek?
Jak pokazuje autorka książki, Marie-Morgane Le Moël, sprowadzenie Francuzek do kobiet ucieleśniających jedynie elegancję, erotykę oraz modę to głęboko krzywdzący stereotyp i ogromne nieporozumienie. Historii Francji nie stworzyli przecież tylko Ludwik XIV, Napoleon Bonaparte czy ci wszyscy grand hommes pochowani na paryskim Panteonie. Na jej kartach odbiły się także znane kobiece postaci, które z niezłomną odwagą walczyły o swoją wolność i prawo do równości.
Wystarczy wspomnieć chociażby o Joannie d’Arc – nastoletniej dziewczynie, która poprowadziła francuską armię do zwycięstwa, czy o Coco Chanel, która nie tylko zbudowała swoje modowe imperium i stworzyła słynną małą czarną, ale także uwolniła kobiety od niewygodnych gorsetów, ciężkiej bielizny czy masywnych i nieeleganckich kapeluszy.
Książka obfituje w niezwykle interesujące opowieści ilustrujące nie tylko specyfikę życia codziennego francuskich kobiet, ale także ich podejście do takich kwestii, jak miłość, sztuka czy polityka. Marie-Morgane Le Moël interesująco i z dużą dozą francuskiego szyku opisuje, jak Francuzki się ubierają, odżywiają i jaki styl życia kochają. Z poszczególnych rozdziałów, wzbogaconych o perspektywę historyczną, wyłania się obraz zarówno enigmatyczny, jak i poruszający – obraz, który po raz pierwszy ukazuje tak szerokie spektrum francuskiej kobiecości.
ODKRYJ, KIM NAPRAWDĘ SĄ FRANCUSKIE KOBIETY…
Marie-Morgane Le Moël studiowała literaturoznawstwo, filologię angielską, nauki polityczne i dziennikarstwo. W latach 2007-2012 była australijską korespondentką międzynarodowego miesięcznika „Le Monde” i radia RFI, prowadząc serwis informacyjny w Oceanii. Pracowała również przy tworzeniu francuskiego programu dla stacji SBS. Pod koniec 2012 roku wróciła do Francji. Obecnie pracuje jako dziennikarka we francuskiej agencji prasowej AFP."


 MOJA OPINIA o KSIĄŻCE

Co wyróżnia książkę „Cała prawda o Francuzkach” na tle innych książek o podobnej tematyce?

 • - aspekt historyczny – w książce poznajemy wiele znanych Francuzek, które miały wpływ na budowanie francuskiej kultury, ale także na pozycję kobiet w społeczeństwie
 • - obala mity – w książce jest przytoczonych wiele określeń, które zazwyczaj są przypisywane Francuzką – autorka zestawie je ze stanem faktycznym i pokazuje jak to naprawdę wygląda

Warto przeczytać tą książkę, ponieważ dzięki niej poznamy nie tylko francuskie kobiety, ale także ich historie, które pozwolą nam spojrzeć na nie z innej strony, bo przecież są to takie same kobiety jak my – kochają i nienawidzą tylko chyba trochę bardziej… dodatkowym atutem książki jest ciekawy język i ujęcie aspektów historycznych, które w ciekawy sposób są wplecione w całość.


 Skusicie się ?
Lubicie książki o takiej tematyce ? 

Słowa cała prawda o Francuzkach  recenzja blog książka na prezent dla koleżanki przyjaciółki siostry, pomysły na prezenty świąteczne blog książka dla fanów mody, pomysł na prezent dla mkobiety, recenzje książek blog, Marcelka Fashion and Lifestyle blog lifestylowy,

Komentarze

 1. Osobiście nie znam żadnej francuzki i z miłą chęcią chciałabym poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze jest to coś nowego i można się wiele dowiedzieć. Na pewno taka książka przybliżyłaby mi trochę życie kobiet z Francji. Na pewno życie tam jest inne,a czy 'lepsze' to się okaże.
  pauuls.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. chciałabym mieć więcej czasu na czytanie książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawy temat książki!! ja nie wierzę w stereotypy, ile ludzi tyle cech :) Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie, ale niestety wiele osób w nie wierzy. ..

   Usuń
 5. Paryż to także moje marzenie

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym ją przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 7. Hehe o francuskich kobietach nic nie wiem xd ale miałam chłopaka francuza :D
  ksiązka zapowiada sie ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie - książka o francuskich mężczyznach to byłoby coś :)

   Usuń
 8. Jestem socjologiem i bardzo denerwuje mnie stwierdzenie, że Francuzki są takie a takie. Czy o Polkach można powiedzieć to samo? Albo o kobietach w ogóle? Generalizacje nie są dobre i służą tylko tworzeniu nieistniejącego ideału, do którego kobiety innej narodowości dążą. A później jadą do Francji i bach! Gdzie te wspaniałe, seksowne i eleganckie Francuzki? Ano w książkach właśnie.
  Dlatego fajnie, że autorka pokusiła się o aspekt historyczny. Opisując i porównując konkretne postacie faktycznie można coś o tamtych kobietach się dowiedzieć, nie należy jednak zapominać, że żyły one w różnych czasach i co innego je kształtowało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iris, dzięki! Wreszcie jakiś sensowny komentarz na ten temat - mam podobne przemyślenia za każdym razem, kiedy widzę w księgarni jakąś "francuską" nowość.

   Usuń
  2. oczywiście, że macie rację, ale w dużej mierze jest to chwyt marketingowy, bo to bardziej ciekawi, niż np. historie życia jakichś kobiet..
   masz rację, że później następuję zderzenie z rzeczywistością zupełnie inne od tego, co sobie wyobrażamy....

   Usuń
 9. Rowniez czytałam i bardzo mi sie podobała ta ksiazka :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @lifebymarcelka